Son dönemlerde teknoloji ile alakalı pek çok kişi veya kuruluşlar 5G teknolojisi ile yatıp kalkıyor. Büyük bir merak uyandıran 5G çok mühim değişikler vadediyor. Günümüzde teknolojik ilerlemelerin merkez noktasında yer almaya başlayan 5 G teknolojisine intikal eden ilk ülke Güney Kore olmuştur. Şu sıralar 5G’nin tehlikelerine dair yeni yeni araştırmalar söz konusu olmaktadır. Peki, hakikaten 5G teknolojisi itiraz edildiği kadar tehlikeli mi? Bu konuyu aydınlatmadan önce 5G teknolojisinin tam manasıyla ne olduğuna birlikte bakalım.

5g-zararlari-5g-nedir

5G Teknolojisi Nedir?


En yalın ifadeyle beşinci nesil mobil teknoloji servisi olan 5G, piyasaya çok hızlı bir biçimde giriş yaptı. Bilindiği üzere en son kullanmış olduğumuz 4.5G veya 4G teknolojileri, 3G teknolojisinin bir ilerletme niteliğindeydi. 4.5G teknolojisi ile birlikte 100 MB internet gücüne ulaşmak kuramsal manada muhtemel kılınmıştı. Pratik manada ise bu rakamların maalesef çok gerisinde kalındığı görülen bir gerçektir. 5G ise daha evvelki mobil telekomünikasyon servislerini hız manasında geride bırakıyordu. 5G dolayısıyla 1Gbps ve 10Gbps arasında bir hıza erişmek artık muhtemel olacaktır. 2024 senesinden sonra 5G kullanımının %50’nin üstünde seviyelere çıkması ön görülüyor. Bu hususun bir yandan mutlu edici ve heyecan verici; ama bir yandan da ne yazık ki telâş uyandırıyor. Nedeni şu ki 5G mükemmel faydalarından ziyade tehlikeli gidişatlarıyla da geliyor.

5G Teknolojisinin Zararları Nelerdir?


Şu anda pek çok sayıda devlet 5G teknolojisine geçiş yapmak için geri sayıma başlamış pozisyonda. Buna rağmen örneğin Belçika gibi faaliyetlerini bir dönemliğine durdurma kararı alan ülkeler de yok değil. Şu anda Avrupa devletlerinin birtakımı 5G teknolojisine kaygı ile bakıyorlar. Bu kaygının altında yatan esas mesele ise radyasyondur. Bu sebeple bilim adamları daha şimdiden kullanan kişileri 5G teknolojisinin zararları üzerine uyarıyor. Üstelik bazı devletlerde bu hususta ses getiren birtakım sokak gösterileri de yapıldı.


Yüksek frekans dalgalarını muhafaza edeceği için tıp alanında çok ciddi cerrahi müdahalelerde bile kullanılabilecek olan 5G teknolojisi şimdilik kafaları karıştırmış durumdadır. Dalganın boyu kısalacağı için artık bu teknolojiden yararlanmak adına çok daha fazla anten kullanmak gerekecektir. Baz istasyonlarını yükseltmek için artık her 200 metrede bir antenler entegre edilecek. Birkaç yıl sonra yaşadığımız şehirlerde neredeyse adım başı bir kuvvetlendirici antenle karşılaşmaya maruz kalabiliriz. Radyo dalgalarının da natürel olarak çoğalması vücudumuza negatif yönde etki edecektir. 5G tarafından şiddetli olarak yayılan radyasyon insan sağlığı için oldukça zararlıdır. Bilhassa da bu olayın insan DNA’sı üzerinde ağır yıkımlar yapabileceği düşünülüyor.

5G ile Her Nesne Akıllı Statüsüne Geçebilecek


5G ile birlikte yararlandığımız en temel ürünlerin bile teknik olarak internete bağlanması muhtemel olabilecek. Ev gereçlerinden kullandığımız yollara dek internet şebekesi her noktaya ulaşabilecek. Bu da tam manasıyla bir internet döneminin yaşanacağının işaretidir. Akıllı arabalardan, akıllı telefon ve televizyonlardan sonra pek çok sayıda elektrikli ev eşyası, akıllı pozisyonuna geçecek. Bu da her birinin üzerinde mikroçiplerin veya antenlerin olacağı manasına gelmektedir. Bu kadar sıkı bir yüklenme, şüphesiz radyasyon yönünden oldukça korku vericidir.

Yerlilik Oranı Azalacak


Sağlık yönünden önemli bir gözdağı oluşturan 5G teknolojisinin faydalarına rağmen ülkemizde ciddi bir maddi yükü olacaktır. Bilindiği üzere 5G henüz çok modern ve bilinmeyen bir teknoloji. Bu geçiş kademesinde ülkemiz gibi pek çok ülke altyapı faaliyetleri için hem cihaz kategorileri hem de yazılım yönünden gözünü dışarıya çevirmek zorundadır. Mobil ağ manasında yerlilik oranının önemli seviyede azalması bekleniyor. Yapılan bildirmelerde 5G’nin ülkemize 2020 veya 2021 içinde geleceği tarafında. Bilindiği üzere 4G teknolojisine ülkemize geç uyum sağlamış ve bunun maddi karşılığını ödemek durumunda kalmıştı. En azından ülkemiz 5G teknolojisine önceden uyum sağlamak ve daha çok maddi zararların önüne geçmek istemektedir.

Bilim İnsanları Ortak Bildiri Yayınladı


Yakın zaman öncesinde dünyanın her yöresinden bir araya gelmeyi başaran 250 üzeri bilim adamı BM ile DSÖ’ye ortak biçimde yazdıkları dilekçelerini ilettiler. Bilim insanları söz konusu teknolojinin kısa ve uzun zamanda bilhassa kanser tehlikesine yol açabileceğine belirtti. Diğer yandan aynı dilekçede kanser hastalığı dışında hücresel stres, öğrenme veya hafıza sorunları ile genetik sorunlara da dikkat çekildi. Ayrıca bu durum yalnızca insanları değil, tabiatı, bitkileri, hayvanları da tesiri altına alıyor. Bu incelemelerde DNA zararlarına veya stres kaynaklı sperm yıkımlarına rastlanıldı. Üstelik çok canlı radyo frekanslarıyla kanser tanısı konulan fareler arasında mühim bağlantıların bulunduğu bir faaliyet yapıldı. 2 yıl boyunca bir grup fare gün içinde toplamda 9 saat boyunca elektromanyetik alanda maruz kaldı. 2 senenin sonunda yapılan gözlemlerde hücre ölümlerinin ciddi miktarda arttığı, sinir sistemlerinin negatif yönde etkilendiği ortaya konmuştur. Bundan başka bu iz bırakan gözlem yapıldığında daha ortada 5G teknolojisinin adı bile yoktu.

Minimum Radyasyon Hedefleniyor


Almanya’nın radyasyondan önlem almaya dair resmi ofisi olan BFS, 5G’nin sağlayacağı sağlık tehlikelerini ortaya koyan geniş bir soruşturmanın yapılmasını öneriyor. BFS, hiç yoktan cep telefonundan kaynaklı radyasyonun neticelerini en aza indirebilmek adına bazı faaliyetlere imza atıyor. BFS sinyal yeterli olmadığında telefon konuşmasının devam edilmemesi gerektiğini dile getirdi. Dahası konuşma yerine daha çok mesajın tercih edilmesinin ve konuşma zamanlarının kısa tutulması gerektiğinin önemini vurguluyor. 5G ile ilgili bilinçlendirme faaliyetlerinin önümüzdeki senelerde daha da çoğalması bekleniyor.