2019 yılının son aylarında ortaya çıkan Coronavirus, oldukça kısa bir süre içerisinde tüm dünya da etkisini şiddetli bir şekilde göstermişti. Durum böyle olunca da birçok insan, hastalıktan korunmak için maske takmaya başladı. Ancak FACE ID özelliğine sahip olan iPhone lar, yüzün yarısını maske nedeniyle tarayamadığından maske takılıyken iPhone kullanıcıları FACE ID ile telefon kilidi özelliğinden yararlanamıyorlardı.

Apple ın iOS 14.5 sürüm güncellemesi ile maske ile FACE ID kullanılamaması sorununa bir çözüm sundu. Apple tarafından yayınlanan bu güncelleme ile Apple Watch a sahip olan iPhone kullanıcıları artık iPhone larının kilitlerini herhangi bir FACE ID e ihtiyaç duymadan akıllı saatleri ile kilitlerini açabilme imkanına sahip oldu. Peki Apple tarafından yayınlanan Apple Watch ile iPhone kilidi nasıl açılır özelliği nasıl aktif edilir?

Adım 1: İlk olarak iPhone unuzun ayarlar uygulamasını açınız.


Adım 2: Ayarlar uygulamasının aşağısında yer alan FACE ID ve Parolayı seçin.


Adım 3: iPhone unuzun mevcut şifresini girin.


Adım 4: Karşınıza çıkan açılır ekran sekmesinde yer alan, Apple Watch ile Kilidi Aç etiketine basarak, Apple Watch seçeceğinin yanındaki anahtarı YEŞİL yani AÇIK konumuna getirin.

iOS 14.5 ile hayatımıza giren bu özelliği kullanmanız için Apple Watch unuzun yakınınızda, bileğinizde ve kilidinin açık olması gerektiğini hatırlatmamızda fayda var. Ayrıca akıllı saatinizi kolunuzdan çıkarmanız durumunda otomatik olarak bu özellik devre dışı kalarak, iPhone unuzu güvenli bir şekilde kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Hangi iPhone Modelleri Apple Watch ile iPhone Kilidi Açma Özelliğini Destekliyor?

-iPhone X ve daha üst FACE ID özelliğini destekleyen iPhone modelleri

-Apple Watch Series 3 veya daha üstü yeni bir Apple Watch

-iOS 14.5 veya daha üst bir sürüme sahip bir iPhone

-watchOS 7.4 veya daha üstü bir güncelleme yüklü Apple Watch

Eğer siz de iPhone unuzda maske takarken kilidini şifre kullanmadan açmak istiyor ve Apple Watch kullanıyorsanız yukarıdaki adımları takip ederek Apple Watch ile iPhone Kilidi Açma özelliğini aktif edebilirsiniz.

apple-watch-ile-kilid-acma