Bitkiler Neden Güneş Işığına Doğru Yönelir? - Solo Bilge

08 Ocak 2022

Bitkiler Neden Güneş Işığına Doğru Yönelir?

Odamızda bulunan bitkiler pencere yönüne doğru büyür. Kalın bir ağaç örtüsünün olduğu ve güneş ışığının nadiren yeryüzüne düştüğü ormanlık alanlarda, çok az bitki hayatta kalır. Hayatta kalmayı becerenler ise Güneş ışığına çok az ihtiyaç duyar yada hiç duymaz.

bitkiler-nasil-yamuk-buyur

İngiliz doğa bilimci Charles Darwin tarafından keşfedilip açıklanana kadar insanlar uzun zamandır bu olayı merak etmişler. Bitkilerin çoğunluğu büyürken ışığa doğru yönelmektedir. Bu olaya fototropizm denir.

Peki Bitkiler Neden Güneş Işığına Eğilmektedirler?


Bitkiler besinlerini fotosentez süreciyle üretirler. Yeşil bitkilerin yaprakları klorofil adı verilen yeşil bir pigment içerir. Klorofil, topraktaki suyu ve havadaki karbondioksiti oksijen ve şekere dönüştürür.

Oksijen daha sonra havaya salınır ve şeker bitki tarafından besin olarak alınır. Ancak tüm bu besin yapma süreci ancak güneş ışığının altında yapılabilir. Bu nedenle yapraklar fotosentez için ışığa doğru eğilir. Güneş ışığı olmadan yeşil bitkiler yaşayamaz.

Sert Odunsu Bitkiler Nasıl Bir Tarafa Doğru Bükülerek Büyür? 


Bitki hücreleri aurin adı verilen bir madde içerir. Bu maddenin ışıktan uzaklaşma eğilimi vardır. Aurinler, karanlık taraftaki hücrelerin, aydınlık taraftaki hücrelerden daha hızlı büyümesini sağlar.

Bu, gövdelerin ve yaprakların ışıklı tarafa doğru bükülmesine veya eğilmesine neden olur. Karanlık taraftaki aurin konsantrasyonu, güneş ışığının üzerlerine düştüğünde bu aurinleri yavaşlatması veya öldürmesinden kaynaklanıyor olabilir. Ancak bitkinin bir kısmı güneş ışığı aldığı sürece besin yapabilir ve bitkinin tamamı hayatta kalır.

Bu deneyi evde deneyin. Bir saksı bitkisini alın ve güneş ışığının olduğu bir pencerenin yanına koyun. Başka bir saksı bitkisi alın ve odanın en karanlık köşesinde saklayın. Bir hafta veya 10 gün sonra, pencerenin yanındaki bitkinin sağlıklı olduğunu, karanlık köşedekinin ise sağlıklı olmadığını fark edeceksiniz.

0 Yorum:

Yorum Gönder

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın

Bu Blogda Ara


Üst