Dometes Sebze Mi, Meyve Mi? - Solo Bilge

06 Ocak 2022

Dometes Sebze Mi, Meyve Mi?

Domates Meyve Mi, Sebze Mi?

Domatesi birçoğumuz sebze zannederiz ama aslında bir meyvedir. Diğer meyveler gibi tatlı olmadığı için ve yemeklere lezzet kattığı için onu sebze olarak düşünüyoruz. 

Domatesin anavatını meksikadır. Domates, bundan yaklaşık 500 sene önce, Güney Amerika'ya giden ispanyol kaşifler tarafından avrupaya getirilmiştir. Fransızlar domatese aşk elması, İngilizler altın elma dermiş. O dönemin gençleri domatesin tohumlarından kolyeler yapıp sevdiklerine hediye ederlermiş. 

domates-meyvemi-sebzemidir

Avrupa'da domates yiyen ilk millet İtalyanlardır. 500 yıl önce, kızarmış domatesin tuz ve biberle yemenin zevkini ilk onlar tatmış. Domatesin makarna yemeklerine çok iyi eşlik ettiğini keşfetmişler. Belki de domates salçasını makarnaya kullanma adetimiz buradan geliyordur. 

İngiltere gibi diğer ülkelerde domateslerin içinde zehir olduğu düşünülüyordu. Çünkü domatesler belladonna (Güzelavrat Otu) adı verilen zehirli bitkilerle akrabadır. Ancak insanlar, çekici renkleri ve görünümleri nedeniyle bahçelerinde yetiştirmeye devam etmişler. Domatesin ölümcül hastalıklara neden olduğunu bile düşünmüşler. Ancak kısa süre sonra bu korkularının yersiz olduğunu fark edip tüketmeye başlamışlar.

Bugün ister ketçap, ister çorba, ister sadece salatada kullandığımız domatese tüm Dünya çıldırıyor...

3 yorum

 1. Hocam yazıyı okuyunca canım nasıl bol tuzlu domates çekti anlatamam. Hani olsa domates soslu bir makarnaya, domatesli biberli bir salataya da hayır demem. Allah yokluğunu göstermesin. Domatesin çıkarsak hayattan, geriye pek bir şey kalmayacak gibi geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hafif yeşilimsi domatesi tuzlayıp yemek vardı :D

   Sil
  2. Bak iyice canım çekti. Olsa birkaç kilo yiyebilirim. O kadar âşığım domatese. :))

   Sil

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın

Bu Blogda Ara


Üst