Birleşik Arap Emirlikleri, Arap Yarımadası'nda yer alan bir ülkedir. Ayrıca Basra Körfezi ve Umman Denizi boyunca bir kıyı şeridine sahiptir. Büyük ticaret yollarına yakın konumu ve petrol, doğal gaz ve uranyum yatakları gibi doğal kaynakları nedeniyle onu dünyanın en zengin ülkelerinden biri yapıyor.

Dubai, dünyanın teknolojik olarak en gelişmiş ve refah seviyesi yüksek şehirlerinden biridir. Dubai , 3 milyonluk bir nüfusa sahiptir ve günlük ortalama geliri 59.000 USD'dir.

Dubai dünyanın en zengin şehirlerinden biridir. Aslında, Londra'nın ardından dünyanın en zengin 2. şehri olarak sıralanmıştır. Bu kadar iyi olan sadece Dubai değil; BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) de genel olarak çok zengin bir ülkedir, Abu Dabi ve Sharjah, dünyadaki kişi başına en yüksek milli geliri olan ülkelerdir. Ve sırasıyla 10 ve 11'inci sırada yer almaktadır.
dubai-en-zengin-insanlar

Bir kişinin servetinin yükselmesine katkıda bulunan birçok farklı faktör vardır. Kesin olan bir şey var ki Dubai, gelişen ekonomisi ve yüksek yaşam standartları ile dünyanın en  refah yerlerinden biri olmuştur. Bu blog yazısında, Dubai'nin bugünkü haline gelmesine katkıda bulunan en zengin insanlardan bazılarını inceleyeceğiz.

Dubai'de Yaşayan En Zengin 10 Kişi


İşte Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri) En Zengin 10 İnsanı
  • Saif Al Ghurair – Net Değer 2022 – 1,7 Milyar Dolar
  • Hussain Sajwani – Net Değer 2022 – 2,1 milyar dolar
  • Abdulla Futtaim – Net Değer 2022 – 2,5 milyar dolar
  • Sunny Varkey - Net Değer 2022 - 2,6 milyar dolar
  • BR Shetty – Net Değer 2022 – 2,6 milyar dolar
  • Micky Jagtiani - Net Değer 2022 - 3.1 milyar dolar
  • Yusuff Ali – Net Değer 2022 – 3,7 milyar dolar
  • Ravi Pillai – Net Değer 2022 – 4.2 milyar dolar
  • Abdulla bin Ahmad Al Ghurair - Net Değer 2022 - 4.9 milyar dolar
  • Majid Al Futtaim – Net Değer 2022 – 6.2 milyar dolar

10. Saif Al Ghurair Net Değeri 2022- 1,7 Milyar Dolar


Saif Al Ghurair, BAE'nin(Birleşik Arap Emirlik) en başarılı şirketlerinden biri olan Mashreq Bank'ın kurucusudur. 1961 yılında kurulan banka, 500.000'i aşan müşteri tabanına sahiptir. Bay Al Ghurair, Muhammed bin Rashid Al Maktoum ile birlikte kurulmasına yardım ettiği emlak şirketi olan Emaar Properties'de de büyük hisselere sahip.

Saif Al Ghurair, katlanarak büyüyen büyük bir şirket kurduğu için Dubai'deki en zengin insanlardan biri haline gelmiştir. Dubai'deki 2022 yılında en zengin insanları arasında yer almayı başarmıştır.

9. Hussain Sajwani Net değeri 2022- 2.1 milyar dolar


Hussain Sajwani, Damac Properties'in kurucusudur. O ve şirketi 2002'den beri Dubai'de binlerce lüks villa inşa etti ve bunların çoğu New York şehrinin iki katı büyüklüğünde bir alana yayılan yeni bir şehir olan Dubailand'de bulunuyor.

Hussain Saajwani'nin başarı öyküsü, on dört yaşında bir araba tamircisi olarak çalışmak için okulu bırakmasıyla başladı ve sonunda British Aircraft Corporation tarafından işe alındı. Saajwani, Gulf Helicopters'daki işinden kazandığı 200 $ ile 1974'te Dubai'ye dönmeden önce akşamları MBA eğitimi aldı.

Saajwani'nin şirketi, 2014 itibariyle yaklaşık 50 milyar ABD Doları değerinde projeler planladı.

8. Abdullah Futtaim Net değeri 2022- 2.5 milyar dolar


Abdullah Futtaim, Al-Futtaim ile Fransız perakendeci Groupe Casino'nun ortak girişimi olan Carrefour BAE'nin kurucusudur. O Dubai'nin 2022'deki en zengin insanlar arasında yer almaktadır.

Abdullah, Yemen'deki çocukluğundan bu yana, kuraklık dönemlerinde yiyecek almak için çay sattığından beri serbest ticaretin savunucusu olmuştur. Dokuz yaşında 50 kiloluk çekilmiş kahve ile ticarete başladı ve henüz 13 yaşındayken bir ev satmıştı. (Ben 13 yaşındayken sapanla kuş avlıyordum.)

Abdulla'nın şirketi, kıtadaki 18 ülkede 250'den fazla hipermarket, alışveriş merkezi, büyük mağaza ve satış noktası ile Afrika'nın en büyük perakendecisidir.

7. Sunny Varkey Net Değeri 2022 Yılı İçin - 2,6 milyar dolar değerinde 


Sunny Varkey, uluslararası bir eğitim şirketi olan GEMS Education'ın kurucusudur.

Varkey'in ailesi, o sadece üç yaşındayken Dubai'ye taşındı ve Sunny, Indiana Eyalet Üniversitesi'nden yüksek lisans derecesi almadan önce, Kahire'deki Amerikan Üniversitesi'ne lisans derecesi için katıldı.

2001 yılında 29 yaşındayken Varkey, “kar amacı gütmeyen” bir şirket olarak GEMS'i kurdu.

Varkey'in oğlu, dünya çapında evrensel eğitim ve yaşam boyu öğrenme fırsatları için mücadele etmek amacıyla babasından aldığı 200 milyon dolarlık hibe ile kurduğu Varkey Vakfı'nın kurucusudur. Dubai'nin en zengin kişileri.

Vakıf, çocuklara şu anda sahip olduklarından daha iyi seçenekler sunacak projelere fon yatırımı yaparak 50'den fazla ülkede yaşam kalitesini iyileştirmeyi amaçlıyor.

2014 yılında, Varkey'in oğlu, Varkey Vakfı Bursiyerleri Programı aracılığıyla dört yıl boyunca gelişmekte olan ülkelerden 16 istisnai öğrenciye 16 milyon dolar burs ve ödül vereceğini açıkladı.

Varkey evli ve iki oğlu var ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde yaşıyor.

6. BR Shetty Net değeri 2022- 2,6 milyar dolar


BR Shetty, NMC Health'in kurucusu ve başkanıdır. Şirketi 2001 yılında, Hindistan'ın ilk özel sağlık hizmeti sağlayıcılarından birini oluşturmak için iki hastaneden büyük bir hisse satın aldığında kurdu.

2010 yılında Shetty, Afrika genelinde halk sağlığı hizmetlerini iyileştirmeye yönelik çabalarından dolayı Mount Sinai Tıp Okulu tarafından fahri doktora derecesi ile ödüllendirildi. Dubai'nin 2022'de ki en zengin insanları arasında yer almaktadır.

Shetty, Mangalore, Karnataka'nın bir yerlisidir. Ekim 2013'te Shetty, Dubai'deki Amerikan Üniversitesine 20 milyon dolarlık bağış sözü verdi.

5. Micky Jagtiani Net değeri 2022- 3.1 milyar dolar


Micky Jagtiani, Landmark Group'un sahibi olan Dubai merkezli bir Hintli milyarderdir. Şirketi 1978'de kurdu ve başkanı olarak işletiyor. 2003 yılında, yerel olarak birçok yeni işin yaratılmasına yol açan uluslararası ticaret ve girişimcilik alanındaki üstün başarılarından dolayı Siena Koleji'nden fahri doktora derecesi aldı.

4. MA Yusuff Ali Net değeri 2022- 3.7 milyar dolar


MA Yusuff Ali, 1978'de Lulu Group'u kuran ve yönetim kurulu başkanı olarak görev yapan Hintli bir milyarder ve perakende patronudur. 2008'de İngiltere'deki Yönetim Enstitüsü'nden Altın Madalya da dahil olmak üzere ticari başarılarından dolayı bir çok ödüle layık görüldü . Dubai'nin 2022'deki En Zengin 10 Kişisinden biridir.

3. Ravi Pillai Net değeri 2022- 4.2 milyar dolar


Ravi Pillai, 1979'da RP Group'u kuran Hintli bir milyarder. 2009'da The Asian Awards'dan Yaşam Boyu Başarı Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül ve övgüye layık görüldü ve ayrıca Ernst & Young UK tarafından Yılın Girişimcisi seçildi.

2. Abdullah bin Ahmad Al Ghurair Net değeri 2022- 4.9 milyar dolar


Abdullah bin Ahmad Al Ghurair, Orta Doğu'nun en büyük ve en karlı bankalarından biri olan Mashreq Bank'ın Başkanıdır. Ayrıca Arap Para Fonu'nda Mütevelli Heyeti üyesi olarak görev yapmaktadır. Dubai'nin 2022 yılında en zengin insanları arasında yer almaktadır.

1. Majid Al Futtaim Net değeri 2022- 6.2 milyar dolar


Majid Al Futtaim, gayrimenkul geliştirme, araba dağıtımı, eğlence ve eğlence alanlarında yatırımları olan multi milyar dolarlık bir holdingi olan Majid Al Futtaim Group'un kurucusu ve başkanıdır. Majid Al Futtaim Group, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki en büyük özel şirkettir.

Majid Al Futtaim, hayatı boyunca girişimcilik, yenilikçilik ve hayırseverliğe yaptığı katkılardan dolayı çeşitli ödüllere layık görüldü ve ödüllendirildi. BAE Başkanı Şeyh Khalifa bin Zayed tarafından Zayed Nişanı madalyası ile onurlandırıldı; Arabian Business Awards'tan Yaşam Boyu Başarı Ödülü; Forbes Middle East tarafından Yarının Lideri Ödülü ve Dünya Ekonomik Forumu tarafından Genç Küresel Lider olarak seçildi.

Dubai'de en zengin insanları sıraladım. Sizin de tahmin ettiğiniz gibi, hepsi petrol kralı değil. Bazıları servetlerini aile şirketleri aracılığıyla elde etti, bazıları ise doğru zamanda doğru yerde bulunarak onu büyütmeyi başardı. Dubai'de zengin olmanın tek bir yolu yok, ancak burada yaşayan veya tatile gelen farklı bireyler için işe yarayan birçok yol var!

Bu yazıyıda beğenebilirsiniz - Dünyanın en zegin 10 yazarı