Kağıt Parfümler Nasıl Yapılır? - Solo Bilge

08 Ocak 2022

Kağıt Parfümler Nasıl Yapılır?

İnsan burnu 1000 farklı koku arasında ayırım yapabilmektedir. Her hangi bir koku değişikliğine karşı burnumuz çok hassastır. 

Parfüm üreticileri güzel kokma ihtiyacını karşılamak için her zaman yeni koku üretirler. Reklam yapmak, araştırmak, parfümü üretmek, şişelemek gibi olaylara  üreticeler çok paralar harcmaktadır. Hatta kokunun demo haline hızlı bir şekilde ulaşalım diye, çeşitli dergilerin sayfalarına bileğimizi sürterek kokuyu tadmamızı sağlıyorlar. Parfüm öncesi fragman gibi.

kağıt-parfüm-nasıl-yapılır

Kağıt Üzerine Bu Kokuyu Nasıl İşlerler

Düşündüğümüz gibi derginin sayfasına parfüm sıkmıyorlar. Eğer bu şekilde yapsalardı daha dergi satılmdan koku kaybolurdu. Kokulu sayfalar, içinde parfüm içeren ufacık kapsüllerle kaplıdır. Bu kapsüler çıplak gözle görülmez. Sadece mikroskopla görülebilir. Kapsüller ovulduğunda kolayca kırılan hassas bir plastikten yapılmıştır. 

Bazı parfüm üreticileri daha kolay ve daha az karmaşık bir yöntem kullanır. Önce parfüm özü suyla karıştırılır. Daha sonra son derece ince bir ağızlığa sahip makineyle, kağıt yüzeyine çok küçük damlacıklar olarak püskürtülür. 

Bu ince damlacıklar daha sonra çok ince bir plastik tabaka ile kaplanır. Okuyucu, sayfanın vurgulanan kısmına parmağını sürttüğünde, koruyucu plastik kaplama kırılır ve bir parfüm kokusu bırakır.

0 Yorum:

Yorum Gönder

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın

Bu Blogda Ara


Üst