KALEMİN İCADI

Kalemin icadı, kalemi kim icat etti? Kalemin tarihi nedir? Kalemi ilk hangi millet buldu? Soruların cevabı yazının devamında sizlerle.

İnsanların duygularını, düşüncelerini ve hatta alışveriş listelerini kaydettiği ve aktardığı icadın adıdır kalem. Medeniyetin tarihidir. Geçmişteki insanları ve onların yaşamlarını kalem sayesinde biliyoruz. 

kalemi-kim-icat-etti


Eskilerde yaşayan insanların, hayvanları öldürmek ve derilerini yüzmek için kullandığı yontulmuş taşlar aslında ilk kalemlerdir. Bu yontulmuş taşlarla ilk yazılar yazıldı, ilk resimler çizildi. M.Ö. 24.000 civarında mağara adamı, mağaradan olan evinin duvarlarına bu yontulmuş taşla resimler çizmeye başladı. Çizimleri tarım ve av zaferleri gibi günlük yaşamındaki olayları gösteriyordu.

Kağıt icat olmadan önce insanlar, metal çubuklar ve keskin kemikler kullanarak, üzerine yazı yazdıkları kil tableteri kullanıyorlardı. 

6000 yıl kadar önce, MÖ 4000'de Mısırlılar papirüs adı verilen kağıt benzeri ilk maddeyi icat ettiler. Sert, ince bir tabaka halinde dövülerek birbirine geçirilen sazlardan dokunmuş bir hasırdı. 'Kağıt' kelimesi aslında 'papirüs' kelimesinden gelir. Eski Yunanlıların da hayvan derilerinden yapılan bir çeşit parşömeni aynı amaçla kullandıkları bilinmektedir.

Papirüs'ü icat ettik ama üzerine ne ile yazacağımızı bulamadık. Çünkü metal çubuklar ve keskin kemikler bu maddeyi parçalıyordu. Bize çok daha farklı bir şey lazımdı. 

Böylece Mısırlılar papirüs için mükemmel bir kamış kalem icat ettiler. Bu kalemler çoğunlukla bataklıkta yetişen bambu bitkilerinin gövdelerinden elde edildi. Ve böylece eski Mısır halkı bambu saplarını ilkel bir dolma kalem şekline dönüştürdüler. Bambu sapının bir ucunu kalem gibi sivriltip diğer ucunu geniş bırakarak mürekkep doldurdular. 

Tarihte uzun süre aktif kalan bir diğer yazı aracı da tüy kalemdir. Yaklaşık 1300 yıl önce MS 700'de tanıtılan tüy, kuş tüyünden yapılmış bir kalemdi.  En yaygın olanı kaz tüyüydü, kuğu tüyleri yüksek kalitedeydi, az bulunurdu ve en pahalısıydı. İnce çizgi çizimleri yapmak için en iyisi karga tüyleriydi, ardından kartal, baykuş, şahin ve hindi tüyleri geldi.

Tüy kalemler sadece bir hafta kadar dayanabiliyordu.

Yazarlar daha iyi mürekkeplere ve kalemlere sahib olduğunda, el yazısı hem bir sanat formuna hem de günlük bir olaya dönüştüğünde, insanın yaratıcı doğası bir kez daha yazı araçlarının gelişmesine neden oldu. Bu gelişme, kalemden, daktiloya ve hatta klavyenin icadına kadar uzanıyor. 

Yazının, kalemin ve kağıdın icadı, günümüz modern dünyanın başlangıcıydı.