Kara Kutu Nedir? Uçaklarda Neden Kara Kutu Vardır? - Solo Bilge

11 Ocak 2022

Kara Kutu Nedir? Uçaklarda Neden Kara Kutu Vardır?

Ne zaman bir uçak kazası olsa haberlerde kara kutuyu duyarız. Kara kutu, bir uçağın uçmasında herhangi bir rol oynamaz, ancak önemli bir işlevi yerine getirir. Temel olarak, araştırmacılar tarafından bir kazanın nedenini keşfetmek ve oluşabilecek diğer kazaları önlemek için kullanılan elektronik bir cihazdır. 

kara-kutu-nedir-nasil-calisir

Kara kutu uçağa takılabilir veya çıkarılabilir. Yani uçağın olmazsa olmazı değildir. Sadece yukarıdaki tanım için gereklidir. Bir yolcu uçağında aslında iki kara kutu vardır. Biri uçuş veri kayıt cihazını, diğeri ise kokpit ses kayıt cihazını içerir.

Uçuş veri kaydedici, uçuş boyunca uçağın hızını, yönünü, irtifasını ve diğer önemli bilgileri kaydeder. Kokpit ses kaydedicisinin içinde ise küçük bir kaset bulunur. Bu kaset,  sürekli olarak  çalışır. Her mesajı kaydetmeye devam eden sonsuz bir bant döngüsüne sahiptir. Kasetin hafızası dolmasın diye, 30 dakikalık veya 60 dakikalık kayıtlar yapar. Daha önceki kayıtları siler.

Kara kutuların ikiside uçağın kokpit bölümüne yerleştirilir.

Kaydediciler, çarpmaya ve yanmaya dayanaklı bir malzemenin içine yerleştirilmiştir. Bu malzemeden yapılan kutuya, 'Kara Kutu' diyoruz. Kutunun rengi çoğunlukla turuncu renkli olmasına rağmen ilginç bir şekilde kara kutu diyoruz. 

Kara Kutunun Rengi Neden Turuncu Veya Sarı Parlak Renklidir?


Uçak kaza yaptığında, çarpmanın etkisiyle herşey alev alır yanar ve etraf kapkara olur. Bu kömür karası içinde turuncu veya sarı renk kendini hemen belli eder. Bu durum kara kutuyu kaza sonrası bulmayı kolaylaştırır.

O Zaman Kara Kutuya Neden Kara Kutu Diyoruz?


'Kara kutu' terimi sadece uçakla sınırlı değildir. Bir sistemin çalışması için gerekli olmayan herhangi bir cihaza kara kutu denir.

Belki otomobillerede bu şekilde turuncu kutular yerleştirilir. Ama bu kutu otomobilin çalışmasına yardım etmez veya engel olmaz. Bu tür sistemlerin çoğuna kara kutu denir.

0 Yorum:

Yorum Gönder

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın

Bu Blogda Ara


Üst