Örümcekler Neden Kendi Ağlarına Yakalanmazlar? - Solo Bilge

08 Ocak 2022

Örümcekler Neden Kendi Ağlarına Yakalanmazlar?

Örümcekler böcek değildir, ancak biyologlar tarafından araknidler olarak sınıflandırılır. Araknidler, sekiz bacağı ve antenleri olmadığı için böceklerden farklıdır. 40.000'den fazla örümcek türü vardır ve bazı örümcekler ağ örerek avlanırken bazıları da avlarını yakalamak için hızlarına güvenir.

orumcek-neden-kendi-agina-yapismaz

Ağını oluşturan bir örümceği izlemek son derece büyüleyicidir. Bazıları, vücutlarındaki değiştirilmiş boşaltım bezlerinden ipeksi iplikler fışkırtarak bu ağları örüyor. Her ipek bezi (bazı türlerde en fazla beş tane bulunur) farklı bir ipek türü üretir. Bazı ipek bezleri vücudun dışında kuruyan sıvı bir ipek üretir; diğer bezler ise yapışkan kalan bir ipek üretir.

Örümceğin karnının içinde, ipeği salgılayan memecik adı verilen küçük organlar bulunur. Bir örümcek her bir memeciği uzatabilir, geri çekebilir ve hatta hepsini sıkıştırabilir. Bir örümcek, farklı iplik memeleri kullanarak, farklı ipek bezlerinden gelen ipeği birleştirebilir ve çok ince bir iplik veya kalın, geniş bir bant oluşturabilir.

Bazı türler (su örümceği gibi) ağını sualtı yuvaları inşa etmek için kullanırken, diğerleri uzun mesafeler kat etmek için rüzgarı kullanarak halatlar yapar. (Örümcek nereye giderse arkasından ipek bir iplik örer. Bu ipliğe çekme ipi denir).

Örümcek sık sık düşmanlardan kaçmak için kullandığından, çekme halatı "cankurtaran halatı" olarak da adlandırılır. Tehlike, ağında duran bir örümceği tehdit ederse, ağdan halatına düşer ve çimlere saklanabilir. Ardından çekme halatını kendi ana ağına geri tırmanmak için kullanır. Garip bir şekilde, yavru örümceklere ağ örmeleri öğretilmiyor, görünüşe göre doğasında mevcut bir bilgi.

Örümcekler Neden Kendi Ağına Yapışmaz


Ağ ören örümceklerin bacaklarının alt kısmında sert kıllar bulunur. Bu kıllar ipek ipliğin üzerine yerleşir ve paten görevi görür. Böylece örümcek, takılmadan ağ üzerinde serbestçe koşabilir.

Kendi ağ tuzağına direnmek için bir örümceğin gövdesi ayrıca yağlı, yapışkan olmayan bir kaplama üretir. Ancak, eğer şans eseri bir örümcek kendi ağına dolaşmayı başarırsa, çıkmak için ağını yer.

3 yorum

 1. Örümcek ağı en sağlam şeylerden dünyada, çocukken yakalar beslerdim kutular içinde birbirlerinin ağına yapışmalarını anlayamazdım eskiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Örümcek beslemek, çok farklı bir hobin varmış Ahmet:)

   Sil
 2. 1 Saat önce gördüm örümcek ağı ve aklıma 2 soru gelmişti; örümcekler ağına neden yapışmaz ve belli bir köşeye güzel bir ağ yaptıkları halde neden durmazlar ve ağ yapmaya hala devam ederler :)

  YanıtlaSil

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın

Bu Blogda Ara


Üst