Yaşamın Yazılımı Nedir? - Solo Bilge

08 Ocak 2022

Yaşamın Yazılımı Nedir?


Hepimiz bilgisayar kullanıyoruz. Benim gibi bilgisayarınızda Windows kullanıyorsanız, ekranınızın altında 'Başlat' adlı küçük bir düğmeniz olacaktır. Windows yazılımının kurulu olduğu dünyadaki her makinede bu düğmeye sahip olmak zorundadır. Ancak farklı ekran renklerine, farklı metin boyutlarına, duvar kağıtlarına vb. sahip olabiliriz.

hayatin-yazilimi

Benzer şekilde bedenlerimiz de temelde aynıdır, ancak farklı renk, boyut, şekil ve yapıya sahibiz. Vücudumuzun da insanlar arasındaki bu farklılıklardan sorumlu bir yazılımı vardır. Bu yazılım DNA'dır.

Vücudumuzun Yazılımı Nasıl Çalışır


Her canlı organizmanın hücre adı verilen küçük birimlerden oluştuğunu hepimiz biliyoruz. Bu hücreler bir organizmanın yapı taşıdır. İnsan vücudu, bu tür milyonlarca hücreden oluşan bir koleksiyondan ibarettir. Vücudumuzda her hücre belirli bir görevi yerine getirir, kan hücreleri oksijen ve besin taşır, cildimizdeki hücreler ise bizi korur ve renk verir.

Ama bir hücre ne yapması gerektiğini nasıl bilir? Deri hücreleri kan hücrelerimizin işlevlerini yerine getirirse ne olacağını hayal edin.

Çekirdek Ve Genetik Kod


Her hücrenin içinde küçük bir yapıtaşı vardır, buna çekirdek denir. Hücrenin görevi ile ilgili tüm bilgiler, DNA adı verilen ve çekirdeğin içinde depolanan bir moleküle yazılır. Çekirdeğin bilgisayarınızın sabit diski gibi düşünebilirsiniz. Bu bilgiye genetik kod denir.

DNA veya deoksiribonükleik (de-oksi-ribo-nükleik olarak yazılır) asit, dünyadaki yaşamın ana molekülüdür. Çift sarmal adı verilen bükülmüş bir merdiven gibi şekillendirilmiştir. Merdiven, dört farklı moleküler parçadan oluşan basamaklara sahiptir. Nükleotidler olarak adlandırılan bu basamaklar, belirli bir organizmayı oluşturmak için kalıtsal talimatları heceler.

Dünyadaki her yaşam formunun farklı bir talimatı vardır. Bu yüzden bir hayvan diğerinden farklıdır ve bu yüzden annenizden veya babanızdan daha uzunsunuz.

Bir organizma çoğaldığında, DNA'sını yavrularına aktarır. Doğduğumuzda DNA'mızın yarısını babamızdan, diğer yarısını annemizden alırız. Bazı özelliklerimizin annemizinkilere, bazılarının ise babamıza benzemesinin nedeni budur.

İster bitki ister hayvan olsun yeryüzündeki her canlı, DNA'sını içinde taşır. DNA, dünyadaki yaşamı yayan harika moleküldür.

0 Yorum:

Yorum Gönder

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın

Bu Blogda Ara


Üst