İnsan oğlunun yegane amacı mutlu olmaktır. Her insan kendini mutlu etmek için bir şeyler yapar. Yaşamda verdiğimiz her türlü çabanın arkasında kendimizi mutlu etmek yatıyor. İş, evlilik, çoçuk, gezmek v.s. bütün bunların hepsi mutlu olmak için yapılan eylemlerdir.

Ama bunlar mutlu olmamızı sağlar mı? Evet, kısmende olsa sağlar. Ama insan, her an mutlu kalamaz. Her saniyemizi mutlu olarak geçirisek mutlu olmak diye bir kavram ortadan kalkar ve sıradan bir şey haline gelir. 

Yaşam zıtlıklıklar üzerine kuruludur. Mutluluğun bir bedeli olacaktır. O bedel, zıttı olan hüzünlü olmaktır. Sevgi yanında nefreti getirdiği gibi, mutluluk da yanında hüzünü getirecektir. Karanlık yoksa, ışık ne anlam ifade eder ki? Hüzün olacak ki, mutluluğun ne olduğunu bilelim. 

Bu nedenle her an mutlu olmak yerine, dengede kalıp sakin yaşamın tadına varmalıyız. Ama ben hiç mutlu olamıyorum hayatım hep hüzünlü geçiyor diyorsan, yazının devamında mutlu olabilmen için tavsiyeler vermek istiyorum. 

Mutlu Bir Yaşam İçin Neler Yapmalı


Kendimi nasıl mutlu ederim?

 1-  Egzersiz Yapın


Bedeni yormak, aklınızdan geçen kötü düşüncelere yer vermeyecektir. Her gün düzenli egzersiz yapın. Yorulduktan sonra dinlenmenin keyfi mutluluktur.

 2-  Temiz Havada Yürüyüş Yapın


Çıkın evde durmayın. Doğada yürüyüş yapın ve o an doğadaki sesleri dinleyin, ağaca dokunun, kuşları izleyin v.b. anda kalmaya çalışın. Derin derin nefes alın. Yaşadığınızı hissedin.

 3-  Sağlığınıza Çok Dikkat Edin


Mutlu olmanın en başında sağlık gelir. Hasta insana ne dersen de yaşadığı acılar nedeniyle asla mutlu olamaz. Beden ve ruh birbirine bağlıdır. Bedenine, kendine ne kadar iyi bakarsan ruhun o kadar mutlu olur. Sadece ruhu beslemek mutlu olmak için yetersizdir.

 4-  Uyku Düzeni Geliştirin


Uyumak hem ruhunuza hem bedeninize iyi gelcektir. O nedenle 23.00 ve 04:00 saatleri arası kesinlikle uykuda olmanız gerekir. Bana kalırsa, gençliğin sırrı  bu saatlerde uykuda kalmaktır. 

 5-  İhtiyaçtan Fazlasına Göz Dikmeyin


Mutlu bir yaşam sürmek için dikkat edilmesi gereken en önemli maddelerden birisi budur. 

Sade ve sakin yaşamaya çalışın. Minimalist bir yaşam sürün. İhtiyaç fazlası her şey beyninizi kurcalayacaktır.  Issız bir adaya düştüğümüzde neye gerçekten ihtiyacımız varsa şu anda da ona ihtiyacımız var. Gerisi dekordan başka bir şey değildir. Bu dekor denen şeyin peşinden gidersek, doyumsuzluk ve yan ürünü olan mutsuzluk bizi bulacaktır.

Bknz : Meditasyon Nasıl Yapılmaz?

Vazgeçmek mutluluktur. 

 6-  Affetmek


Kin duyduğunuz kimse kalmasın. Affedin ama o kişiden uzak durun. Sizi rahatsız eden her şeyden uzak durun. Zorla güzellik olmaz. Zorlamayın sadece sessizce uzaklaşın.

 7-  Paranızı Deneyimlere Harcayın


Mutlu olmak için saçma sapan ürünlere para vermekten vazgeçin artık. Bu tür harcamalar, anlık mutlu eder ve kendini tekrarlar. 

Paranızı deneyimlere harcayın. Gezi turlarına katılın, hiç yemediğiniz bir şey yiyin, dalış yapın, v.s. artık neleri yapmak istiyorsanız. Bu tarz deneyimlere para harcamayı düşünün. Kıyafetler sizi kısa süreli mutlu eder. O nedenle anı biriktirin. Anılar her aklınıza geldiğinde yüzünüzde tebessüm oluşturacaktır.

 8-  Başkalarıyla Kendinizi Kıyaslamayın


Klasiktir ama, mutlu olmak için kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın. Herkesin kendisi, kendine hastır ve eşi benzeri yoktur. 

Eşsiz olan kişi neden kendini kıyaslar ki?

 9-  Paylaşmak ve Yardımlaşmak


Paylaşmanın ve yardımlaşmanın vereceği haz sizi mutlu edecektir. Yaşamdan deneyimlediğim ve gözlemlediğim bir şey var. İhtiyaç fazlasını ne kadar paylaşırsan, yaşam sana ihtiyacın olduğunda fazlasıyla geri veriyor. Ne kadar yardım edersen o kadar yardım alırsın. Bu yaşamın kuralıdır. Ne ekersen onu biçersin. Ektiğin tohumlara bak ve onları güzelleştir.

 10-  En Çok Kedininizi Sevin


İnsanlar çok garip. Kedinilerini sevecek birini arayıp duruyorlar. Zaten mutsuz olanların çoğu bu sebepten mutsuz. Kendinizi neden sevmiyorsunuz? Şimdi çoğunuz diyecekki '' Yoo ben kendimi seviyorum''. 

Kendini seven insan ne yapar? 

- Başkası tarafından sevilmeye ihtiyaç duymaz. 

- Her gece yatarken kendine iyi geceler der ve her sabah kendine günaydın der. 

- Sağlığına dikkat eder.

- Dedikodu yapmaz.

- Kin nefret barındırmaz.

- Kendiyle çok iyi zaman geçirebilir.

- Yalnız kalmaktan, yalnız yaşamaktan asla korkmaz.

- Çünkü en iyi anlaştığı ve en sevdiği kişi kendisi yanındadır.

Kendini seven insan bunları ve bundan fazlasını yapar. Kuru kuru kendimi seviyorum demekle insan kendisini sevemez. Kendini sevemeyen insan asla gerçek anlamda mutlu olamaz. Mutluğuğu onun bunun peşinde arar. Yanı başında duran mululuğu göremez.

Son Söz


Kendinizi mutlu etmek için yapabileceğiniz yegane şey kendinizi araştırmanızdır. Bahsettiğim konular sizin mutlu olmanızı sağlayabilir. Ancak kendinizi keşfedin ve ne istediğinizi bilin. O zaman daha sık mutlu olursunuz. Herkese mutluluklar diliyorum...

Nasıl daha üretken bir insan olabilirim?