Benim gözümde en sağlam sosyal medya platformu  kesinlikle instagramdır. Hatta benim gibi düşünen, milyonlarcası var ki instagramdan alışveriş yapıyorlar. İnstagramın nimetlerinden fayda sağlamaya çalışırken dikkatli olmalısınız. Yoksa "Başıma gelenlere bak komşulaaar" diye bağırırsınız. O nedenle bu yazımı  baştan sona dikkatlice okuyun.

instagram-satis-vergi

İnstagram üzerinden satış yaparak para kazanmak yasal mıdır? İnstagram aleminde vergi ödemek zorunlu mudur? İnstagramdan satış yapabilmek için şirket kurmalı mıyız?  Vergiden nasıl muhaf olunur? Vergi vermezsem cezası var mıdır? Gibi konuları tek tek alt başlıklara ayırarak inceledim. Bu yazı boyunca en önemli noktaları sizler için sıraladım. 

İnstagram Üzerinden Satış Yaparak Para Kazanmak Yasal Mı?


İnstagram üzerinden satış yapmanın, diğer satış yapan kanallardan farkı yoktur. O nedenle instagram üzerinden satış yapmak yasaldır. Satış yapabilmek için de vergi vermeniz zorunludur. Nasıl ki e-ticaret sitesi üzerinden satış yapan firmalar fatura kesiyorsa, instagram üzerinden yaptığınız  her satış için de faturasını keserek vergisini ödemelesiniz.

Kaçak göçek vergi ödemeden satış yapanlar elbette vardır. Ama yasal bir şekilde satış yapabilmeniz için şirketinizi kurup vergisini vermelisiniz. Aksi halde olacaklar biraz can yakabilir.

İnstagram Satış ve Vergi


İnstagram üzerinden yapılan her satış için vergi ödemek gerekir. Diğer e-pazar sitelerinde vergi otomatik internet üzerinden kesiliyor. Ancak instagram da bu tür bir yapının olmaması sizi vergiden kurtarmaz.

Eğer ki, fatura kesmeden yaptığınız bir satış varsa, müşteri sizi faturasız gelen maldan dolayı şikayet edebilir.

Gelelim instagram üzerinden satılan ürünlerin vergi yüzdelerine.

Bu olay sizin, şirket türüne, yıllık gelirinize ve sattığınız ürünün türüne göre değişiklilik gösterir.

Bazı ürünlerin KDV'si %18 iken, bazlılarının %8 olarak belirlenmiştir. Özellikle gıda sektörünün KDV'si %8 'dir. 

Şirket türünüz şahıs şirketi ise, yıllık gelir verginiz, belirli bir limiti aşmadıkça %15 olarak belirlenir. Şirket türünüz limited şirketi ise sabit ve yıllık %22 olarak belirlenmiştir. Bu vergiler, KDV 'den farklı olup yıllık ayrı alınan vergilerdir.

İnstagram Satış ve Şirket Kurmak


İnstagram üzerinden satış yapabilmek için şirket kurmak zorunludur. Şirket kurmadan fatura kesemezsiniz. Fatura kesebilmek için ya şirketiniz olmalı yada çevrenizden birinin şirketi üzerinden fatura kesmelisiniz. Ama bu durum da, arkadaşınıza vergi yükü binecektir. Vergi hesaplamalarını yapıp arkadaşınıza gereken miktarı ödemelisiniz.

Ayrıca şahıs şirketi veya limited şirketi kurarsanız bir sürü masrafları olacaktır. Bağkur gibi. Şirket kurma konusunu ayrıca araştırmanızı öneririm.

İnstagram Satışlarında Vergiden Muaf Olmak


Evet  bazı konularda vergiden muaf olabilirsiniz. Bu konuları şuradan 'madde 9 vergiden muaf esnaflar' tıklayarak incelemenizi öneririm.

Eğer yanınızda birini çalıştırmıyorsanız, evde ürettiğiniz çeşitli el işi gibi ürünlerin satışını vergi ödemeden gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıdaki 9. maddeyi, iyi bir şekilde incelmenizi tavsiye ediyorum.

Vergi Ödemeden Satış Yapmanın  Cezası Var Mı?

madde 9 vergiden muafh esnaflar  - Maddelerin dışında bir satış yaparsanız ve fatura kesmez de vergisini ödemezseniz, cezası vardır. 

Bu gibi konularda dikkatlı olup, herşeyi yasaya göre yapmalısınız yada bu toplara hiç girmemelisiniz. Aksi halde büyük yaptırımlar uygulanabiliyor.


Son Söz

İnstagramdan satış yapcaklar için, vergi ve şirket kurma gibi konulara değindim. İnstagram dahil, hangi kanallardan satış yaparsanız yapın vergi verme yükümülüğünüz vardır. Daha kapsamlı araştırmalar yaparak, dikkatlice ilerlemenizi tasiye ederim. İnstagram üzerinden satış yaparak güzel gelirler elde edebilirsiniz. Kurallara uyduğunuz sürece. 

Beni  dinlediğiniz için teşekkür ederim.