Güneş ışınlarının cildimize faydalarından çok zararları vardır. Özellikle de öğlen on iki dört arası tam güneş ışınlarının en dik geldiği saatlerde güneş cilde oldukça fazla zarar verir. Güneş ışınları içerisinde yer alan UV ışınları cildin yaşlanmasına, benler var ise benlerin artmasına ve bazı benlerin de cilt kanserine dönmesine sebep olabilir. Güneş ışınları vücudun d vitamini ihtiyacını karşılamaktadır, bu sebeple de vücudun güneş ışınlarına da ihtiyacı vardır. Yalnız bronzlaşmanın zararları bu ışınlar altında fazla zaman geçirmek ve ciddi anlamda ten rengine sebep olmak sonucunda ortaya çıkar.

bronzlasmanin-zararlari nelerdir

Bildiğiniz gibi güneş cildi kurutur, cildin nem kaybetmesine sebep olur.

Bronzlaşan cilt gerilir diğer ciltlere göre çok daha hassas bir hal alır. Bu sebeple güneşlendikten sonra mutlaka ve mutlaka cilt güneş sonrası kremler ile ve kendi cildinize uygun nemlendiriciler ile nemlendirilmeli cildin kaybettiği nem ona geri kazandırılmalıdır. Kuruyan cilt sadece acı veren ve kötü bir görünüm oluşturmanın dışında oldukça sağlıksız olur ve çok erken yaşlarda kırışıklıkların ortaya çıkmasına ve yaşlanmaya sebep olur.

Bronzlaşmanın zararları sadece cildin kuruması ve erken yaşlanması ile sınırlı değildir.

Bronzlaşma aslında bizim dışardan ten renginde gördüğümüz değişimden ziyade derimizi oluşturan renk pigmentlerinin dezenformasyonu aslında zarar görmesi demektir. Biz her ne kadar bronz cildin beyaz ciltlere göre çok daha sağlıklı ve dinç görünüme sahip olmayı sağladığını düşünsek de aslında cildimizi yaşlandırıyor, hücrelerimizin değişmesine sebep oluyoruz. Bronzlaşmanın zararları dediğimizde de ilk aklımıza gelmesi gereken nokta budur, cilt hücrelerimizin değişimine bazen geri dönülemeyecek şekilde tahribatına sebep oluyoruz. Dikkat ettiyseniz uzun süreler bronzlaşan ve düzenli güneşlenen kişilerin ciltlerinde çok büyük cilt lekeleri oluşuyor. Maalesef bu cilt lekeleri geri dönülemeyecek şekilde cilt üzerinde kalıyor ve zamanla büyüyüp çoğalabiliyor.

Yaz aylarında uzun süreler güneş ışınları altında kalıp bronzlaşmanın zararları arasında en yaygın olanlardan biri de bronzlaşma öncesinde ciltte hiç ben ve çil yokken ciltte ben ve çillerin oluşmaya başlaması. Bu çiller güneşten uzak durulduğunda azalıp bazen de yok olabilirken genel olarak sonsuza dek kalıyor ve tedavi edilemiyor. Hatta gün be gün gittikçe çil sayısı ve miktarı da artıyor. Çil doğuştan olduğunda sağlıksız bir durum oluşturmazken sonradan oluşan çiller bazı hastalıklar ve özellikle dqe cilt kanseri için oldukça ciddi bir tehdit oluşturuyor.

1 Yorumlar

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın

  1. koca yaz deniz kenarında yaşamama rağmen işlerden dolayı denize giremeden geçirdim... önümüzdeki yaz girebilirim umarım :D

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın