Konyaaltı sahilinde, sandalyenize oturmuş, kahvenizi yudumlarken, balık tutmanın verdiği keyifle, gün doğumunu veya gün batımını izlemek anlatılmaz yaşanır. 

Antalya'da çıkan balıklar oldukça çeşitli ve saymakla bitmez. Ancak, ben size oltanız ile avlayabileceğiniz balık türlerini sıralayacağım. 

Antalya denizinden çıkan balıkları, yakaladıkça keşfettim. Ama bu makalede sadece yakaladıklarım değil, çevremden edindiğim bilgiler de yer alacak.

O zaman Antalya'da kıyıdan ve tekne ile avlayabileceğiniz balıklar nelerdir? bakalım.

Antalya'da Hangi Balıklar Çıkar?


Akdeniz'de balık türü oldukça fazladır, saymakla bitmez. Ama biz kıyıdan avlayabileceğimiz balıklardan bahsedeceğiz.

 1.  Tral


Antalyada çıkan balıklar

Tral balığını, kasnakla (şeytan oltası) ile tamamen tesadüfen yakaladım. Yem olarak tavuk göğüsü kullandım. Çok kolay bir şekilde kendi kendine yakalandı. Bana sadece, balığı kıyıya çıkarmak kaldı. 

Yer Konyaaltı sahili.

Yakaldığım tral balığı 1.450 gr. Bu balık için ciddi anlamda iri bir boy. 

Daha sonra karidesle filan yakaladığım oldu. 

Yırtıcı bir balıktır.

Balık en çok atçek spin oltacılığı ile sahte jiglerle yakalanıyor. Gün doğumuna yakın ve gün doğumundan hemen sonraları çok iyi av veriyor.

 2.  Çupra


Çuprayı da kasnakla yakaladım. Kullandığım yem karides. Yakaladığım yer Konyaaltı sahili.

Gece yarısı 12'den sonra iki tane arka arkaya av verdi. Yine beklemediğim bir balık oldu.

Zaten ben balık yakalamaya giderken hedef balık belirlemiyorum. Balıkçıdan karides vb. yem alarak, ne çıkarsa bahtıma diye yola koluyorum. Yakaldığım balıkların çoğunu bu şekilde tuttum.

 3.  Baraküda


Antalya'da spin oltacıların vazgeçilmezi baraküdalardır. Gün ışığı kaybolunca av vermektedir. Sahte balıklarla ve canlı yavru balık salarak yakalanır. Daha önce hiç yem ile yakalayan görmedim duymadım. 

Yırıtıcı bir balık olduğu için at çek yapmanız gerekir. Antalya'da neredeyse her yerde çıkar.

 4.  Barbun


Barbunu yaklamak için, kıyıdan çok uzağa ufak iğneli olta atmalısınız. Ama tekneyle balığa çıkarsanız asla eliniz boş dönmezsiniz. Barbun Antalya'nın her yerinde mevcut. 

Antayla denizinde çıkan olta balıkları arasında barbun en fazla olanıdır diyebilirm. 

 5.  Sokar


Adından anlaşılacağı gibi sokan bir balık çeşididir. Yakaladığınız zaman sırt yüzgeçlerine çok dikkat edin. Bu balığı daha önce ben hiç yaklamadım. Kayalık bölgelerde bolca çıkıyor. Yani Antalya falezlerde. 

Yem olarak yosun, tavuk göğüsü, karides v.b. kullanılabilir. Ama günümüzde, tavuk göğüsüne verilecek parayı karşılayan bir balık değil bence. Fazlasıyla kılçıklı bir balık.

 6.  Mır Mır


Mımır balığı da Antalya'da en çok çıkan balıklar arasındadır.  Bu balıkta Antalya'nın her yerinde av vermektdir. Daha fazla av verdiği yerler, lara bölgesi diyebilirim. 

Mırmır, çok lezzetli ve kaliteli bir balıktır.

Yine yem olarak, tavuk göğüsü, karides, v.b. yemler kullanabilirsiniz. 

 7.  Akya


Büyüyünce kuzu diye adlandırdığımız dev Antalya balığıdır. Zaten YouTube'den kuzu avı diye aratırsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız. 

Kıyıdan 50 kg üzeri kuzu balığı yakalayanlar var. Yırtıcı bir balık türüdür. Yem olarak, sahte yemler ve yavru canlı balık kullanabilirsiniz. 

Çevremden birisi, ölü kalamar ile kıyıdan dev bir akya yakaladı. Bu işler hep nasip.

 8.  Karagöz


Yine kasnakla yakaladığım bir balık türü. Zaten yakaladığım balıkların hepsini kasnakla tuttum. Ben diğer oltaları kullanmayı sevmiyorum. Avlarıma bisikletle gittiğim için kasnak çantada çok az yer kaplıyor. Taşıması kolay olduğu için de kasnağı tercih ediyorum.

Karagözü, Koyaaltı sahilinde, karidesle yakaladım. 

 9.  Kefal


Kefalin olmadığı bir deniz bilmiyorum. Özellike Boğaçayı'nın denize bağlandığı kısımda çıkıyor. Avlamak için ekmek kullanıyoruz. 

Kefalleri genellikle canlıya salmak için avlıyorum. Daha büyük balıkları yakalamak adına kefali canlı yem olarak kullanıyorum. Özellikle baraküde avı için.

 10.  Levrek


Evet meşhur balık Levrek'de Antalyada bolca av vermektedir. Kefalleri yemek için Boğaçayı'nın denize bağlandığı kısımda çok fazla bulunur. Ürkek bir balık olduğu için canlıyla yakalamak daha kolay oluyor. 

Levrekleri normal ölü yemlerle de yakalayabilirsiniz. Ancak ürkek oldukları için biraz zorlar. O nedenle en güzel yöntem, canlı bir kefal yakalayıp salmak olacaktır. Yada at çek yaparak yakalayabilirsiniz. 

 11.  Orkinos


Denizlerin kralı orkinostur. Yavru olanlarına yazılı diyoruz. Özellikle tekne avlarında orkinosları ve yazılıları çok yakalayan var. Canlı yemle  daha kolay yakalanıyor. Kıyıdan da özellikle yazılı türler bolca av vermektedir.

 12.  Balon Balığı


Balon balığını yakalarsak tüketmiyoruz çünkü zehirli bir balık olduğu rivayet edilir. Antalya'da oltacıların başının belası olmuş bir balık türüdür. 

Siz oltanızı denize yollarsınız ve beklemeye başlarsınız. Oh ne güzel. Zil çalsın, vuruş alayım diye sabreder durursunuz. Ancak bir tane balon balığı gelip iğneyle birlikte yeminizi almış götürmüştür haberiniz yoktur. 

Dişleri çok keskin ve geniş yapılı bir balıktır. o nedele misinayı çok kolay kesiyorlar. Bu balığı sahile çıkaranlar, geri denize yollamıyor, kediye köpeğe yem ediyorlar. Kızıldeniz taraflarından gelmiş bir balık türü. 

 #  Antalya'da Çıkan Balık Türleri İçin Son Söz


Antalya'da çıkan balıklar daha saymakla bitiremem. Ancak bu saydığım balık türleri kıyıdan oldukça fazla av veren türlerdir. Amatör balıkçıların hepsi bu balıklardan yakalayabilir. Profesyonel oltacılar tekneyle çok fazla nadir balık türleri yakalamaktadır. 

Benim için balık yakalamak her zaman bir bahane olmuştur. Asıl amacım deniz kenarında kahvemi yudumlarken gün doğumuna şahit olmak. Herkese rastgele...