Yeni bir blog mu açmak istiyorsunuz?

Blog nasıl yazılır? 

Blog yazarken nelere dikkat etmeli? 

Nasıl daha iyi blog yazabilirim? 

En önemli blog yazma ipuçları nelerdir?

O zaman doğru yerdesiniz. Çünkü bu yazımda blog yazmaya yeni başlayanlar için harika  blog yazma ipuçları vereceğim.

İster para kazanmak için ister zevk için yapıyor olun, blog yazmak eğlenceli bir aktivitedir.

Ancak blog yazmaya yeni başlayan biri olarak bunun temellerini öğrenmelisiniz.  Bu ipuçlarını dikkate almazsanız, yazılarınızı sizden başkası okumaz. Hobi olarak blog yazsanız dahi, hobinizi birilerinin keşfetmesi gerekir. Yoksa bir süre sonra içerik üretmeyi bırakırısınız.

Yeni başlayan blogcular için bazı temel ipuçları ve püf noktaları vereceğim. Bu blog ipuçlarını takip ederek, yazılarınızı daha kısa sürede yazacaksınız. Ve daha kısa sürede insanlara ulaştırabileceksiniz.

O zaman blog yazma ipuçlarına geçelim.

Blog Yazmaya Yeni Başlayanlar İçin Önemli İpuçları


blog yarlığına yeni başyalanlar için ipuçları

 1.  Wordpress Veya Blogger Tarafını Seç


Yeni bir blog açmak istiyorsanız, en önemli nokta bir blog barındırıcısı seçmektir. Hangisini seçtiğiniz önemli değil.  Ben blogger alt yapısı kullanıyorum. 

Kendinize ait bir alan adı (domain) alabilir ve profesyoneller gibi blog yazabilirsiniz. Yada bu barındırıcıların ücretsiz olan, alt alan adlarını seçerek acemilik atabilirsiniz. Blog yazmak size uygun mu değilmi anlamış olursunuz. Blog yazarlığını öğrenmek için, ücretsiz versiyonlarla yazmanız başlangıçta daha iyi olur. 

 2.  Tutarlı Bir Şekilde Blog Yazın


Bloglama yolculuğunuzun başlarında tutarlı olmak çok önemlidir. Evet bu konuda tutarlı olmak zor ama bir şekilde ayak uydurmanız gerekir. 

Başlangıçta tatmin edici sonuçlar alamayacaksınız. Ancak ileriki aşamalarda kaybetmeyeceğiniz değerli takipçiler kazanacaksınız. Çok güzel değerler elde edeceksiniz. Ayrıcalıklı bir insan olacaksınız. Üretmek herşeydir. 

Bu nedenle, blog yazmaya başladığınız konuyla ilgili olası tüm çabanızı tutarlı bir şekilde gösterdiğinizden emin olun. 

 3.  Sabır En Büyük Erdemdir


Tutarlı bir yazar olmak için sabrınızı ve ilginizi kaybetmeyin. 

Vermiş olduğunuz çabaların karşılığını hemen beklemeyin. Bunun yerine, bütün özverinizi blogunuza verin. Zamanla çabalarınızın karşılığını alacaksınız. 

Blog yazarak çok paralar kazanıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Elbette çok para kazananlar var ama bunlar 3 günlük blog değiller. Blog dünyasında başarılı olmak istiyorsanız, sakin ve sabırlı olmayı öğrenmelisiniz.

Öğrenmek gelişmenin anahtarıdır. Sabırlı olmayı öğrenirseniz, hedeflere odaklanmak yerine kendinizi geliştirmeyi öğrenirsiniz. Kendinizi geliştirdiğiniz zaman, zaten hedefe ulaşmış olursunuz. 

 4.  Uzun Ömürlü İçerikler Yazın


Okuyuculara kısa ve güncel bilgiler vermek yerine, uzun ve daha geniş içerikler hazırlayın.  Bugün yazdığınız içerik, bundan 10 yıl sonra da aratılıyor olsun. İçeriğinizde tüm ayrıntılara yer verin. Kullanıcı bilgiye tamamen doymuş ve kafasında soru işareti kalmadan yazıyı okumuş olsun. Kullanıcı odaklı içerkler hazırlamanız sizi değerli kılar.

Araştırmalara göre okuyucular uzun içeriklere kısa içeriklerden daha fazla ilgi gösteriyormuş. Uzun makaleler yazın, ancak gerçekten yararlı şeyler yazmaya özen gösterin. Google arama motorunun en sevdiği içerikler uzun ve yararlı bilgilerle dolu içeriklerdir. 

 5.  Spesifik Olun


Sadece bir niş konuya yönelin. Kişisel blog açsanızda, her telden paylaşımlar yapsanızda, sizi ayırt edecek, blogunuzda özel bir konu olsun.

Niş Blog Fikirleri  Ayrıca Göz Atmak İsteyebilirsiniz

Özel konunuzla ilgili bilgileri, okuyucularınıza basit bir şekilde aktarmaya çalışın. Okuyuculara okumak istediklerini verme konusunda net olun. Bu onların yazılarınızı okumaya ilgi duymasını sağlar.

Kitleninizin ilgi alanlarını öğrenmelisiniz ve bu alanda içerikler oluşturmalısınız. Kimse ilgi duymadığı içerikleri okumak istemez. Sıkılırlar.

 6.  Benzersiz Olun 


Bu zamanda artık nerdeyse her konuda blog var. Bu nedenle içeriklerinize ziyaretçi bulmak zor olabilir. Yapmanız gereken en iyi şey benzersiz olmaktır.

Nedir benzersiz olmak? 

Alışılmışın dışında düşünün. Yazılarınızı okutmak için  farklı yollara başvurun. Blogunuz üzerinden hediye verin, testler yapın, yarışmalar yapın ve yarışmayı kazananlara yine hediye verin gibi uzatılabilir. Tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış bir durum.

Böyle sıradışı şeyler yaparak blogunuza ziyaretçi çekebilirsiniz.

 7.  Sürekli Araştırma Yapın


Daha fazla blog okumak ve araştıma yapmak, yazma becerinizi geliştirir. Ve bloglama yolunda büyümenize katkı sağlar. Eski bloggerların neler paylaştığını, bunu yaperken nelere dikkat ettiklerini inceleyin. 

Blog-Yazarları-İçin-Önemli İpuçları

İncelediğiniz bloglarda kayda değer blog ipuçlarını not alın. Aldığınız notları blogunuzda deneyin. Sadece buna bağlı kalmayın, işinize yarayacak aklınıza farklı bir şeyler gelirse blogunuzda deneyin. 

 8.  Sadelik Herşeydir


Sadelik, günümüzde bulunduğumuz karmaşanın içinden, en iyi sıyrılma yöntemidir. 

Sade bir blog tasarımına sahip olun. Haber siteleri gibi her yerden bir şeyler fışkırmasın (Bunu neredeyse her yazımda söylüyorum). Okuyucu geldiği gibi çıkar.

Fikirlerinizi ve yazılarınızı okuyucularınıza en sade ve basit şekilde anlatmaya çalışın. Okunması ve anlaşılması zor şeyler yazıyorsanız, yazınızın hiç bir değeri olmaz.  

 9.  Görsellerin Önemi


İçeriğinizle alakalı görseller bulmak ve eklemek, içeriğin anlaşılmasını kolaylaştırır. Ve göze daha çok hitap eden bir bloga sahip olursunuz. Okuyucular, sadece görsellere bakarak içeriğinizin ne ile alakalı olduğunu kolayca anlarlar. 

Fotoğraf veya grafik görsel kullanırken, telif hakkı sorunlarına dikkat etmeniz gerekir. Ya parasını öder telifsiz görseller satın alırsınız yada telifsiz ve ücretsiz stok görsel sitelerinden indirirsiniz. 

Telifsiz görsel oluşturmanın e iyi yolu canva.com'dur. Hem kendinize has görselleri kolayca oluşturursunuz hem de telifsiz ve ücretsizdir. 

Facebook, Pinterest ve İnstagram gibi sosyal paylaşım siteleri içerikten çok görsele önem verir. İçeriklerinize görsel eklemek, bu mecralarda içeriğiniz paylaşıldığında daha çok etkileşim almasını sağlar.

 10.  Gönderilerinizi Paylaşılabilir Hale Getirin


Günümüz dünyasında artık herkes sosyal medya aracılığıyla bir birine bağlı durumda. Bir şey yazıyorsanız, internet üzerinden paylaşılması kolay olacak içerikler oluşturun. 

Temanızda kesinlikle sosyal paylaşım butonları olmalıdır. Okuyucular link kopyala yapıştır şeklinde uğraşmadan tek tuşla paylaşabilmelidir. 

Yazılarınızın sosyal medyada paylaşılması, hiç bir ek mücadele vermeden kitlenizi büyütmenize yardımcı olur. 

 #  Sonuç

Dünyada, her gün onlarca blog açılıyor. Bu nedenle, bloglama alanında rekabet etmek oldukça güç durumda. 

Blog yazılarınızı her zaman bilgilendirici şekilde donatın. Kimse bizim kara kaşımız için blogumuza gelmez. Onlara faydalı içerikler sunduğunuz müddetçe, sizin yanınızda olacaklardır. 

Nedir  ? Nasıl ? Neden ? Gibi anahtar kelimeler blog yazarlığında önemli rol oynar.

Google'de arattığımız çoğu şeyin arkasına bu kelimeleri yazmıyor muyuz?  ''Blog NASIL açılır'' diye aratmadınız mı? Evet arattınız ve bazı blog yazarlarına ulaştınız. 

O nedenle, bu ipuçlarını dikkate alarak blogunuzun okunurluğunu artırabilirsiniz. Eklemek istediklerinizi yorumlayarak paylaşın lütfen. 

Ayrıca Göz Atmak İsterseniz ⇩

Blog Yazmanın Geleceği: 2022 Ve Sonrası İçin Hala Blog Yazılır Mı?

1 Yorumlar

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın

Yorum Gönder

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın