İçerik pazarlaması (content marketing), daha fazla kitleye ulaşmak ve şirketinizi daha karlı hale getirmek için kullanacağınız en iyi araçtır. 

Bu makalemde, içerik pazarlamasını, içerik pazarlama türlerini, nerede kullanacağınızı ve kendi içerik pazarlama stratejinizi oluştururken, göz önünde bulundurmanız gereken ipuçlarını paylaştım. 

İçerik Pazarlaması Nedir? (Content Marketing)


İçerik pazarlaması, hedeflenen bir kitle için, internet ortamına içerik oluşturmayı ve paylaşmayı içeren bir pazarlama dalıdır. Çeşitli içerik pazarlama materyalleri; videolar, bloglar, podcastler ve daha fazlasını içerir. 

İçerik pazarlaması, bir markayı tanıtmak yerine, kullanıcılara faydalı ve değerli içerik üretmeyi amaçlar.  Üretmiş olduğu yararlı içerikler sayesinde marka bilinirliği oluşur. 

İçerik pazarlama-content marketing

En basit örnekle, blogumda paylaştığım bu makale içeriği ile '' Bende buradayım'' diyerek kendimi sizlere tanıtıyorum ve bilinirliğimi arttırıyorum.  Bunun yerine bloguma, Yunus şudur, budur, yaptığı işler şunlardır gibi şeyler yazıp dursaydım, kim beni nereden bilecekti. O nedenle değerli içerikler üretip kendimi tanıtmam gerekiyor, bilinirliğimi arttırmam gerekiyor. Kısaca içerik pazarlamasının ana konusu budur. 

İçerikle pazarlama yapmak, müşterilerin güvenini ve bizden hizmet yada ürün almasını sağlamaktır. İçerik pazarlamasının amacı, okuyucuları, dinleyicileri veya izleyicileri sadık birer müşteriye dönüştürmektir. Bu pazarlama biçimi, günün sonunda şirket karını fazlasıyla artıracaktır.

İçerik Pazarlama Türleri Nelerdir?


Daha büyük bir kitleye ulaşmak için kullanabileceğiniz ve içerikler üretebileceğiniz çeşitli içerik pazarlama türleri vardır. İşte yaygın türlerden bazıları şunlardır. İçerik pazarlama (content marketing) çeşitleri. 👇

1. Blog Yazıları


Bloglama, kullanabileceğiniz en popüler, en sağlam ve en kaliteli içerik pazarlama araçlarından biridir. 

Neden mi?

 • Blog yazmak çok düşük maliyetli bir pazarlama biçimidir. 
 • Bloglama ile hedef kitlenize ulaşmak daha kolaydır.
 • İnsanların internette en çok güvendiği bilgi içeren içerikler blog yazılarıdır. Bu nedenle bilgiyi sosyal medyada değil, Google'de ararlar. 
 • Kullanıcı odaklı içerikler, uzun vadede kendi kendine pazarlamayı sürdürür. Bugün yazdığımız kaliteli bir içerik, bundan 10 yıl sonra da insanlar tarafından bulunur ve kitlemizi büyütmeye devam eder. 
Bir blog yazısı oluştururken, oluşturduğunuz içeriğin yalnızca markanız, ürününüz veya hizmetiniz hakkında değil, kullanıcıya yardımcı olduğundan emin olun. 

Sürekli olarak değer katıyor olmanız önemlidir. Değer kattığınız sürece değerli olursunuz. Bu, yalnızca hedef kitlenize hitap etmekle kalmaz, web sitenize geri dönüşleri artırır. Başka bir deyişle, bloglar SEO nuzu geliştirir ve web sitenizin trafiğini yükseltir.

Örneğin, belirli bir ürünün yada hizmetin erişimini genişletmeye çalışıyorsanız, o ürüne veya hizmete uygun bir blog yazısı yazılmalıdır. Ancak hedef kitlenize yardımcı olduğunuzdan emin olun. 

Mesela ben bu içerikle kendi hizmetimi pazarlıyorum.

Nasıl mı?

Freelancer içerik yazarlığı yapıyorum. Verdiğim hizmetle alakalı bir içerik oluşturdum ve kendi web siteme kullanıcı çektim. Kendi hizmetimi pazarlarken, içerik pazarlaması ile alakalı, dolu dolu bir makale hazırlayarak, hedef kitleme yardımcı oluyorum.

Yukarıda verdiğim örnek gibi, blogunuzda içerik pazarlama çalışmaları yapabilirsiniz. 

2. e-Kitaplar


e-Kitaplar, müşterilere dijital olarak sunulan, uzun biçimli bir içerik parçasıdır. Diğer içeriklerde olduğu gibi, değer sağlamalı ve kitlenizin ilgisini çekmelidir. Ayrıca, kullanıcının aradığı sorunun çözümünü vermelidir. 

e-Kitaplar müşterileri elde tutmanın harika bir yoludur. Çünkü çoğu zaman müşterilerden, e-Kitabı almaları için e-posta adresi veya telefon numarası gibi iletişim bilgileri istenir. Bu size, müşterilerinizle ileriki zamanlarda daha kolay iletişim kurmanızı sağlar.

Bu tür içerikler uzun formatlı dahi olsa, yine uzun yıllar size değer katmaya devam eder.

Ayrıca e-Kitaplarınızı ücretsiz olarak sunmayı unutmayın.

3. Videolar


İçerik pazarlamasının farklı bir yolu olan videolar, popüler bir içerik oluşturma yöntemidir. Çünkü, insanlar görsellere çok önem verir. 

Videolar ürününüz, markanız veya hizmetiniz hakkında paylaşımda bulunmanın etkili ve en hızı yoludur. Kullanıcıların çoğu kısa ve sıkmayan içerikleri sever. Videolar bu konuda çok başarılı olabilir. 

Ürün veya hizmetinizi en iyi şekilde video ile anlatabileceğinizi düşünüyorsanız hiç durmayın. Ayrıca, içeriğinizi, hangi platformda hedef kitlenizi yakalayabileceğinizi düşünerek hazırlayın. 

İnstagram ise ona göre, youtube ise ona göre içerik hazırlama planı yapın. 

4. Podcastler


Video izlemek veya yazılarınızı okumak istemeyen müşteriler için, podcastler hazırlamak iyi bir yaklaşım olabilir. 

Mesela, araç kullanan birisi sizin videolarınızı veya yazılarınızı okuyamaz. Bunun yerine podcast yayınlarını zevkle dinleyebilir. 

Hali hazırda video içerikler üretiyorsanız ve anlatıcı bir yapıya sahipse, sesi ayırarak podcast formatına da çevirebilirsiniz. Bu şekilde hem podcast hem video alanında bulunarak, daha fazla görünürlük ve bilnirlik elde edersiniz. 

Podcast veya videolar ile içerik pazarlaması yaparken de uymanız gereken kural (bana göre bu bir kuraldır), kullanıcılara değer katın ve sorularına yanıt verin veya onları eğlendirin. 

5. İnfografikler


İnfografikler hedef kitlenize, görsel içerikler sağlamanın harika bir yoludur.  Çoğu insan, görsel içeriklerden daha kolay öğrenir. Bu nedenle içerik pazarlama stratejinize bunu da eklemeniz gerekir. 

İnfografikler, göz alıcı, çekici ve eğlenceli tasarımlar oluşturmanıza olanak tanır. Özellikle çeşitli istatistikler paylaşırken inforgrafiklerden yararlanmalısınız. 

içerik pazarlama nasıl yapılır? içerik pazarlama türleri ve çeşitleri nelerdir?

Bana göre infografikleri blog yazılarını zenginleştirmek için kullanmalısınız. Tek başına infografikler yeterli olmayabilir.

Her türlü içerik pazarlamasında olduğu gibi, infografiklerinde bir amacı ve değeri olduğunu unutmayın. Dediğim gibi özellikle blog yazılarıyla zenginleştirilmiş infografikler daha değerli olacaktır.

6.  Sosyal Medya Gönderileri


Sosyal medya yükselişte olan iyi bir içerik pazarlama yöntemidir.  Günümüzde bir çok marka ve şirket çeşitli sosyal medya platformlarında yer almaktadır. Sosyal medya, mevcut veya potansiyel müşterilerinizle doğrudan iletişim kurmanıza olanak tanır.

Sosyal medya gönderilerinize, müşterileriniz yorum yapacak ve size övgüler yağdıracaktır. Ayrıca, başkaları ile gönderinizi paylaşacak ve kitlenizi arttıracaktır. 

Günümüzde pek çok insan sosyal medyada vakit geçirdiğinden, içeriğinizi bu medya aracılığı ile paylaşmak faydalı olacaktır. 

Sosyal medya hesaplarınızı akıllıca kullandığınızdan ve şirketinizi dürüst ve olumlu şekilde sunduğunuzdan emin olun. Ayrıca içerik sunarken, eğlendirmeyi göz önünde bulundurun.

7. Nasıl Yapılır Kılavuzları


Nasıl yapılır kılavuzları, müşterilenizin satın almadan önce ürün veya hizmetinizin nasıl olduğu hakkında fikir edinmeleri için harika bir yoldur.  

Basit bir örnekle açıklamaya çalışayım.  

Mesela, klima satıyorsunuz. Bu klimamanın nasıl kullanılacağı konusunda güzel bir içerik hazırlamalısınız. Böylelikle, kullanıcı ürünün kullanımını beğenebilir ve satın almayı düşünebilir. Özellikle web sitenize bu nasıl yapılır yardımcı kılavuzları eklemeniz gerekir. 

8. Mimler


Mim, genellikle mizahi olan ve internet ortamında kişiden kişiye yayılan kültürel bir fikir, slogan veya medya biçimidir.

Mimler yeni bir pazarlama biçimidir. Memler(mimler), en son medya ve kültürel trendleri takip ettiğinizi göstermenin harika bir yoludur. 

Mimler sayesinde trendlere girebilir ve bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Daha genç müşteri potansiyeline ulaşmanın anahtarıdır.

Tipik olarak mimler, sosyal medya platformları için başarılıdır. Görsel olarak, biraz da mizah içermesi ile hedef kitlenizin dikkatini çok kolay çeker. 

İçerik Pazarlamasını (Content Marketing) Kimler Kullanır?


İşlerini büyütmek için, çeşitli marka, şirketler ve freelancer işler yapan kişiler içerik pazarlamasını kullanır. 

 • Freelancer İş Sahipleri: Benim gibi kendi işini yapan ve kendi uzmanlık alanını tanıtmak isteyen kişiler içerik pazarlaması yaparlar. 
 • Küçük İşletmeler: Küçük işletmelerin, büyük şirketlere kıyasla özellikle küçük kitleleri vardır. Ana hedeflerinden bazıları, marka bilinirliğini ve genel geliri arttırmak olacaktır. Bunların her ikisi de etkili bir içerik pazarlama stratejisi uygulanarak gerçekleştirilir. 
 • Orta Ölçekli Ve Kurumsal Şirketler: İçerik pazarlaması, marka bilinirliklerine ve müşteri edinmelerine yardımcı olur. Bu şirketler daha büyük firmalara göre daha az kaynağa sahiptirler. Bu nedenle, kendi ortamlarında kaliteli bir içerik pazarlaması yaparak, belirli müşterileri hedeflerler. 
 • İtibarını Geliştirmek İsteyen Şirketler: İtibarını kaybetmiş şanssız şirketler, tekrar itibar kazanmak için içerik pazarlamasına başvurmalıdır. Amaçları sadece müşteri veya para kazanmak olmamalı. O nedenle itibarını geri alabilmek için, kaliteli ve faydalı içerikleri kitlesine sunmalıdır. İçerik pazarlaması bu konuda çok yardımcı olacaktır.
 • Yeni Bir Adreste Şube Açmak İsteyen Şirketler: Örneğin, şirketinizin merkezi Türkiye'deyse ve Almanya'da yeni bir ofis açmayı düşünüyorsanız, orada da marka bilinirliğinizi arttırmak isteyeceksiniz. Bunu yapmak, Almanya halkını anlamak ve onlara faydalı içerikler sunmakla  olacaktır.
 • Büyümek İsteyen Şirketler: Mesela sadece iç çamaşırı sattığınız bir şirketiniz var. Ama çanta ve ayakkabı da satmak istiyorsunuz. Yeni ürünlerinizi kapsayacak şekilde kendinizi yeniden markalamanız gereceketir. Güzel bir içerik pazarlama stratejisiyle, müşterilerinizi bundan haberdar edebilirsiniz. Böylelikle, yeni ürünleri satın alırken daha ılımlı yaklaşacaklardır.

İçerik Pazarlama Ne Zaman Kullanılır?


 1. Satışları ve Geliri Arttırmak İstediğimizde: İçerik pazarlaması ile yeni kitleler hedefleyerek mevcut kitlemizi genişletmeye çalışıyoruz. Doğru orantılı olarak, satış ve gelirimizde artıyor.
 2. Müşterilerinizle Yakından İlişki Kurmak İstediğinizde: Sosyal medya ve mimler gibi çeşitli içerik pazarlama biçimleri, müşterilerinizle yalnızca güven değil, aynı zamanda sağlam bir ilişki kurmanın harika yollarıdır.
 3. Sadık Bir Müşteri Potansiyeli Oluşturmak İstediğimizde: Sürekli olarak faydalı ve bilgilendirici içerik oluşturduğunuzda,  müşterileriniz hem şimdi hem de gelecekte,ürününüze yada hizmetinize ve şirketinizin vizyonuna güvendikleri için tekrar tekrar size döneceklerdir.
 4. Markanızı Oluşturmak İstediğinizde: Özellikle küçük bir işletmeyseniz, içerik pazarlamasını kullanmak, kitlenizi çoğaltmanın en iyi yoludur. Çeşitli içerik biçimlerini yayınlamak, tanınmanıza yardımcı olacak ve gelecekte güven veren bir bilinirlik elde edeceksiniz. İçerik pazarlaması (content marketing) itibar kazandırır.

İçerik Pazarlaması Nerede Kullanılır?


İyi bir içerik oluşturmak ne kadar önemliyse içeriği hangi platformlarda kullanmak istediğinizde o kadar önemlidir. 

Örneğin, blog yazılarınızı sadece web sitenizde kullanabilirsiniz. Video içeriklerinizi, hem web sitenizde hem de sosyal medya hesaplarınızda kullanabilirsiniz. Ancak blog içerikleri web sitenize daha çok ziyaretçi çekecektir. 

İçerik pazarlamasını kullanmanın en yaygın iki materyali şunlardır. 

1. Web Sitenizde


Kullandığınız içerik biçimiyle sitenize yönlendirmeler alırsınız ve web sitenize trafik girişi olur. Oldukça faydalıdır, çünkü müşteriler şirketinizin ne hakkında olduğunu öğrenir ve sattığınız ürün yada hizmetin doğrudan kaynağına varmış olur. 

Web sitenize çeşitli içerik pazarlama biçimleri yerleştirebilirsiniz. 

Örneğin, bir blogun web sitenize harika katkıları olur. Blogunuzda, ürün veya hizmetiniz ile alakalı ve hedef kitlenize fayda sağlayacak gönderiler yayınlayabilirsiniz. 

Bir e-Kitabınız varsa, bunu web sitenizden kullanıcılara sunabilirsiniz.

Podcast yayınlarınızı web sitenizde yayınlayabilirsiniz. Müşteriler podcast dinlerken sitenize vakit geçireceklerdir. Bu nedenle, podcast bittiği zaman başka alanlara tıklama oranı artacaktır ve satış yapma potansiyeliniz yükselecektir.

Son olarak, blog gönderilerinize video içeriklerinizi ekleyebilirsiniz. Seo için faydalı olacaktır.

2.  Sosyal Medya Hesaplarınız


Sosyal medya hesaplarınız içeriklerinizi yayınlamak için harika bir yerdir. Özellikle paylaşılabilir olması bilinirliğinizi arttırır. 

Örneğin, yeni bir trend başlatabilirseniz, mevcut kitlemizin dışına çıkmış oluruz. Yani potansiyel müşterilerimiz artacaktır.

Aynı oranda gelirimiz ve bilinirliğimiz artacaktır.

Neden İçerik Pazarlaması Kullanmalısınız?


İçerik pazarlamasının, ister büyük şirket olun, ister küçük işletme yada bireysel işler yapıyor olun bir çok faydası olur. İçerik pazarlamasını kullanmanız için bazı nedenler şunlardır. 

1. Geliri Artırmak


Artan gelir, içerik pazarlamasını kullanmanın ana nedenlerinden biri olarak kabul edilir. Tüm şirketler kar elde etmek ister. Etkili bir içerik pazarlaması stratejisi bunu mümkün kılar. 

Kitlenize değerli içerikler oluşturduğunuzda, büyük olasılıkla müşteriniz haline gelecekler ve gelirinizi artıracaktır. Ne kadar çok değerli içerik üretirseniz, o kadar çok para kazanırsınız.

Unutmayın 

Şirketiniz ne kadar çok para kazanırsa o kadar başarılı hale gelir.

2. Uygun Maliyetli Olması


İçerikle pazarlama yöntemi, şirketinize paradan tasarruf ettirir. 

Bir ankete göre içerik pazarlaması, geleneksel pazarlamaya göre %62 daha az maliyetlidir. Ve 3 kat daha fazla potansiyel müşteri üretmektedir.

Örneğin, kaliteli bir şekilde hazırlanmış blog gönderisi, hiç bir ek masraf yapmadan uzun yıllar boyunca size kazanç sağlar. Özellikle her zaman yeşil kalan (güncel olmayan, uzun yıllar aratılan) içerikler oluşturmak gerekir.

Diğer reklam masraflarına gerek duymadan içerik pazarlaması yapabilir ve aynı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Hatta daha fazlasına. Ve müşterilerinizle daha yakın ilişki kurmanızı sağlar. 

3. Müşterinin Sadakati Ve Güveni Artar


Ne kadar çok kaliteli ve kullanıcı odaklı içerik oluşturursanız, o kadar çok sadık ve size güveni tam müşterileriniz olur. 

Örnek verecek olursam, bisiklet satışı yaptığınız firmanızın içeriklerini, bisikletlerin bakımı, onarımı, güvenli sürüş teknikleri gibi çoğalta bileceğimiz örneklerle pazarlarsanız, sadık ve size güvenen müşteriler elde edersiniz. 

Doğru orantılı olarak satışlarınız yükselecektir. 

4. Marka Bilinirliğini Ve Trafiği Artırır


Özellikle yeni işletmeler, tanınmak için etkili bir içerik pazarlama stratejisi kullanmalıdır. Oluşturduğunuz içeriklerle markanızı tanıtırısınız ve görünürlüğü artırırsınız.

Örneğin, web sitenizin adını ne kadar çok görürlerse, tanınma olasılığınız o kadar yüksek olur. 

Oluşturduğunuz içerikler sitenize trafik çekmeye yardımcı olur.  Mesela, ben bu içerikleri oluşturmazsam solobilge.com'u kim nereden keşfedecek. Tonlarca para yatırıp dijital reklamlar vermek yerine içerik oluşturmak, hem güven kazanmak hemde  tanınmanın en iyi yoludur. 

5. Paylaşılabilir


Dijital ortamda üretilen içerikler paylaşılabilir. Ürettiğiniz içerikler asla boşa gitmeyecektir ve ne kadar çok paylaşılırsa, ürün veya hizmetiniz o kadar çok görünecektir. 

İster blog yazıları ister video veya sosyal medya gönderileri oluşturun, paylaşılabilir olduğu sürece daha fazla kişi tarafından tanınacaksınız.

6. Kitlenize Değer Sağlar - Sizide Değerli Kılar


İçerik pazarlamasının asıl amacı, hedef kitlenize ürününüz, hizmetleriniz veya şirketiniz hakkında bilgi sağlamaktır. Bu bilgiyi sağlarken sadece kendimizi düşünerek değil, kullanıcıya fayda sağladığından da emin olmak zorundayız. 

Kitlenize ne kadar çok kaliteli ve bilgi içerikli içerkler oluşturursanız, o kadar çok değerli olursunuz. Güvenlerini kazanmanın en iyi yollarından birisidir. 

İçerik Pazarlaması Nasıl Kullanılır?


Etkili bir içerik pazarlama stratejisi kullanmak için şu adımları izleyebilirsiniz.

1. Hedefinizi Bilin


Stratejinizi oluşturmaya başladığınızda, hedefinizi anlayarak başlayın. Neden bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmak istediğinizi ve içeriğinizin şirketiniz için neyi başarmasını istediğinizi düşünün. Bu soruları yanıtlayabildiğinizde, daha iyi ve daha etkili bir strateji oluşturup uygulayabileceksiniz. Bazı ortak hedefler arasında artan gelir ve daha iyi müşteri deneyimi sayılabilir.

2. Hedef Kitlenizi Araştırın


Hedef kitlenizi tanıyın. Tanıyın ki ona göre içerik pazarlama stratejisi oluşturun. Sadece hedef kitlenizi bilmek yeterli olmayabilir. Onları yakından tanımak, hangi sorunları olduğu bulmak demektir. 

Onların sorunlarına göre çözüm içerikleri üretmemiz gerekir. Ürün veya hizmetten beklediklerini sunmalıyız.

Kitlemizi tanımak, onların neyin cezbettiğini anlamaktır ve içeriklerimizi buna göre şekillendirmek fayda sağlar. 

4. Fikirler Düşünün


İçerik fikirleri için beyin fırtınası yapın. Kitleniz hangi içerikten yararlanır? Hangi içerik sizi rakiplerinizden farklı kılar? Kitlenizi en çok ne tür içeriklerle etkileyebilirsiniz? Gibi  soruların cevabını bulun.

Ayrıca, değerli zamanınızı boşa harcamamak için bu fikirlerin bir amaca hizmet ettiğinden emin olun.

5. Kullanacağınız İçeriğin Türüne Karar Verin 


Fikir listesi oluşturduktan sonra, listeyi daraltın ve kullanacağınız içerik türlerini kesinleştirin. Bu, bilgi grafiklerinden videolara, web sayfalarına, sosyal medyaya veya blog gönderilerine kadar her şeyi içerebilir.

Bir infografik, hedef kitlenizin verileri görselleştirmesine yardımcı olurken, bir video çeşitli sosyal medya kanalları aracılığıyla kolayca paylaşılabilir. İçerik seçiminiz ne olursa olsun, sosyal medya üzerinden paylaşım, erişiminizi genişletmenin harika bir yoludur.

6. Güncel Trendlerin Önünde Kalın


Tendler trendler trendler...

Çok sık değiştiği için sizde bu trendlere göre değişmelisiniz. Özellikle genç kitleye hitap ediyorsanız, trendlere ayak uydurmanız gerekiyor. 

Trendlere uyum sağlamak mevcut kitlenizi korumayı sürdürürken, yeni potansiyel müşteriler kazanmanıza olanak tanır. 

İçerik Pazarlama İpuçları


Bir içerik pazarlama stratejisi oluştururken akılda tutulması gereken bazı noktalar şunlardır:

 • Hedef kitlenizi onaylayın: İçerik pazarlama stratejinizi oluştururken, oluşturduğunuz hedef kitleyi aklınızda bulundurun. Bir müşterinin ihtiyaçlarını ne kadar iyi anlarsanız, onların güvenini ve işini kazanma konusunda o kadar çok başarı elde edersiniz.
 • Ana hedefinizi aklınızda tutun:  Zihninizi ön planda tutmak, görevde kalmanıza ve hedefinize ulaşıldığından emin olmanıza yardımcı olacaktır.
 • Stratejinizin bir sorunu çözdüğünden emin olun: Hedef kitlenizin bir sorunu varsa, onu çözmeyi hedeflemelisiniz. İçeriğiniz, onlara bu sorunu çözme adımlarını sağlamaya odaklanmalıdır. Bu, içeriğinizin müşteriler için değerli kalmasını sağlar.
 • Benzersiz olun:  İçeriğinizi öne çıkarmanın en iyi yolu, rakiplerinizde olmayan bir şey sunmaktır.
 • İçeriğinizin nerede yayınlanacağını bilin:  İçeriğiniz video web siteleri, sosyal medya kanalları veya şirketinizin blogu dahil olmak üzere çeşitli platformlarda yayınlanabilir. Uygun kanalları öğrendikten sonra, içeriğinizi bu ortamlara göre daha iyi uyarlayabilirsiniz.
 • Bir içerik takvimi oluşturun: Bu, işleri düzenli tutmanıza yardımcı olacak ve her şeyi aynı anda yayınlamamanızı sağlayacaktır. Yayınlarınızı en etkin şekilde zamanlayın.
İçerik pazarlaması günümüzde çeşitli şirketler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. İçeriğinizin hem sizin hem de hedef kitleniz için değerli olduğundan emin olun. İçerik pazarlamanın çeşitli biçimleri olsa da, şirketiniz için en anlamlı olanı seçmek günün sonunda en faydalı olacaktır. 

6 Yorumlar

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın

 1. bu makalenin üzerine söylenecek bir şey kalmamış, gayet faydalı bilgiler vermişsiniz:)

  YanıtlaSil
 2. Çok, detaylı, çok faydalı bilgiler derlemişsiniz. Adeta ders notu titizliğinde hazırlanmış. Emeğinize sağlık 👏👏🧿😊🤚

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel bilgiler, her şeyi yazmışsınız:))) Emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın