Eğer, fotoğraf çekmek veya djital çizim yapmak gibi bir hobiniz varsa internetten fotoğraf satarak para kazanabilirsiniz.

Günümüzde internet alışkanlığının çoğalması sebebiyle stok fotoğraflara veya çizimlere ihiyaç da çoğaldı. Bu nedenle stok fotoğraf satmak için onlarca internet sitesi kuruldu. Bu gibi sitelerde sizde fotoğraflarınızı satabilir ve internetten dolar kazanabilirsiniz. Çünkü yazının devamında sıralayacağım sitelerin çoğu dolar ile ödeme yapmaktadır. Ülkemizde dolar kazanmak, haliyle çok para kazanmaya eşittir. 

Fotoğraf Satarak Para Kazanmak - Stok Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır?


stok fotoğrafçılığı ile para kazanmak

İnternetten foroğraf satarak para kazanabilmeniz için ayrıntılı bir rehber hazırladım. Söylediğim noktaları dikkate alırsanız, kısa bir sürede para kazanabileceksiniz. 


Stok Fotoğrafçılığı Nedir?


İsminden de anlaşılacağı gibi, fotoğraf depolama olarak adlandırılabilir. 


Nasıl mı?


İster tek bir fotoğrafçı olsun ister binlerce fotoğrafçı olsun çekilen fotoğraflar veya çizimler bir alanda depolanır ve kullanıcılara sunulur. Fotoğraf ihtiyacı olan kişiler bu alandan satın alma işlemi gerçekleştirir ve siz para kazanırsınız. 


İnsanlar neden fotoğraf satın alır?

Reklamlarda, bloglarda, web sitelerinde, videolarda v.b. alanlarda kullanılmak için fotoğraf satın alınır.

Mesela ben bir blog yazarıyım. Şu anki okuduğunuz yazıya, görsel eklemek istiyorum. Bu görseli çeşitli stok fotoğraf sitelerinden satın almam gerekiyor. Aksi halde, Google görsellerden fotoğraf indirip kulanırsam, ceza alabilirim. Kimse telif hakları yüzünden ceza almak istemez.  O nedenle fotoğraf satın alırız. 

Kısaca, fotoğraf biriktirip satma işlemine stok fotoğrafçılığı denir.  Ayrıca, fotoğrafınız sadece bir kişiye satılmaz, ömrünüzün sonuna kadar aynı fotoğrafı herkese satabilirsiniz. Stok fotoğrafçılığı, en iyi pasif gelir oluşturma aracı olarak bilinir.


Stok Fotoğraf Satarak Nasıl Para Kazanırım ?


Öncelikle fotoğraf çekiyor olmanız gerekir. Yada dijital çizim yapıyor olmalısınız (İllustrator, photoshop, autodesk sketchbook, procrate gibi programlarla).

Fotoğraf makinasına bile ihtiyacınız yok. Çünkü, artık akıllı telefonlar çok iyi fotoğraflar çekiyor. Ama profesyonel bir fotoğraf makinanız varsa, çok daha iyi işler çıkartısınız ve satış oranlarınız yükselir. Bu işe yeni başlayacaksanız, telefonla çekmeye başlayın ve size göre mi değil mi bakın. Başlangıçta yüksek paralar ödeyip fotoğraf makinası almayın. Para kazandıkça alırsınız.

Tamam, artık elimize telefonumuzu aldık ve fotoğraflar çekiyoruz. Şimdi, bu fotoğrafları nasıl satacaksınız ve dikkat etmeniz gerekenler nelerdir bakalım. 


Fotoğraflarımı Nerede Satabilirim?


Fotoğraflarınızı bu işi yapan çeşitli stok fotoğraf sitelerinde satabilirsiniz. Ayrıca kendiniz bir web sitesi yaparak da fotoğraf satabilirsiniz. Ancak, reklam ve pazarlama işleri biraz cebinizi yakabilir. O nedenle en iyisi çok bilindik stok fotoğraf sitelerinde satış yapmanızdır. 


Nasıl Satabilirsiniz?

 • Aşağıdaki sitelerden birine üye olun.
 • Üye olduğunuz sitenin, şartlarını kontrol edin ve ilk seferde en az 10 fotoğraf yükleyin.
 • Her fotoğraf için etiketler ekleyin. Zaten fotoğrafı yükleyince otomatik olarak etiket sayfasına geçeceksiniz. Birisi çiçek fotoğrafı diye arattığında etiketler sayesinde sizin fotoğrafı bulabilsin. Etiketleri ingilizce eklemelisiniz.
 • Daha sonra kabul edilmesi için bekleyin. İnceleme süresi Genellikle 3-4 gündür.
 • Kabul edilirse, satılmasını bekleyin.

En İyi Stok Fotoğraf Siteleri


Stok fotoğraf siteleri her yaptığınız satıştan komisyon alır. Her stok sitesi için farklılık gösterir. Ancak shutterstock ve istock en fazla ödeme yapan stok siteleridir. İşte fotoğraf satarak para kazanabileceğiniz en önemli siteler.

1- Shutterstock

2- Deposit Photos

3- İstock Photo

4- Fotolia

5- Adobe Stock

6- Big Stock

7- Dreamstime

8- Pond5


Stok Fotoğrafçılığı İçin Belli Başlı Kurallar


Yukarıda vermiş olduğum sitelerin her biri için ayrı kuralları olabilir. Mesela shutterstock en az 4 mp fotoğrafları kabul ediyor. Bunun gibi her sitenin kendi kuralları vardır. 

Şimdi her site için olmazsa olmaz kurallar nelerdir onlara bakalaım.


1- Model İzni


Hiç bir stok fotoğraf sitesi model izni olmadan yüzü görünen kişilerin fotoğraflarını kabul etmez. El, ayak gibi uzuvlarda problem yaşamazsınız. Sadece yüzü görünen insanlar için izin gerekir. Bazı durumlarda, kalabalık insanların fotoğrafına sıkıntı yaşatmazlar. Ancak fotoğrafta kimsenin yüzüne özel olarak odaklanmadıysanız.

Mesela, yolda sokakta insanların fotoğraflarını çekip yükleyemezsiniz. Onların iznini yazılı bir şekilde alabilirseniz yükleyebilirsiniz. Aksi halde kabul olmaz. 

Her stok fotoğraf sitesinin model izin belgesi vardır. Çalışmak istediğiniz siteden bu izni indirip modelinize imzalatabilirsiniz. 

Modelle filan uğraşmak istemezseniz, hayvanlar, nesneler, çiçekler, manzaralar çekebilirsiniz.


2- Reklam Barındıran Fotoğraflar


Örneğin, samsung telefonun logosu görünecek şekilde fotoğrafı çekilirse kabul olmaz. Yine model izninde olduğu gibi, onlarca marka varsa kabul olur. Apple, samsung, nokia, gibi fotoğrafta birden çok marka varsa ve özel olarak birine odaklanılmamışsa kabul olacaktır. Aksi halde red yersiniz.

Telefonun logosunu görünmeyecek şekilde çekerseniz veya photoshopla silebilirseniz problem olmaz.


3- Başkalarının Fotoğrafını Yükleyemezsiniz


Gidip Google görsellerden veya başka sitelerden fotoğraf indirip yüklemeye çalışmayın. Bu konu oldukça sakıncalıdır. İşin boyutu mahkemeye kadar gidebilir. 

Zaten stok fotoğraf siteleri bunu fark ettiği an asla sizinle çalışmazlar.

Bunlardan hariç her sitenin kendi şartları vardır onlara uymanız gerekir. 


Stok Fotoğrafçılığı İçin Sık Sorulan Sorular


1- Çektiğim bütün fotoğrafları yükleyebilir miyim?


Malesef işler bu şekilde yürümüyor. Her sitenin belli kriterleri mevcut. Bu kriterlere uyduğunuz sürece fotoğraflarınız kabul edilecektir. Bazen pozlaması kötü fotoğrafları reddediyorlar. Zaten her reddedilen fotoğraf için açıklama yapıyorlar. İlk zamanlar da biraz sıkıntı yaşarsınız, daha sonra neyin doğru olduğunu anlayıp ona göre fotoğraflar çekersiniz.


2- Yüklediğim fotoğrafların hepsi satılır mı?


Tabiki satılır. Ancak, fotoğraflarınız belli başlı kriterleri karşılamalı. Reklamcı gibi düşünmeniz gerekiyor. Müşteri bu fotoğrafı neden alsın diye çekimler yapın. 

Nasıl ki, kıyafet mağazalarının bütün ürünleri satılmıyor ve ellerinde kalıyorsa, beğenilmeyen fotoğraf içeriklerinizde elinizde kalabilir.  O nedenle kaliteli ve reklam dünyasına uygun fotoğraflar çekmeye çalışın.


3- Fotoğraflarımı nasıl çekmeliyim?


Yüksek kaliteli fotoğraflar çekmeye özen gösterin. Özellikle mp boyutu ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olur. 

Reklam odaklı fotoğraflar çekin. Örneğin, bir palmiye ağacını çekerken, fotoğrafın tam ortasına denk getirmeyin. Kenarda köşede dursun ki yanına grafik tasarımcılar yazı yazabilsin. Antalya'da otel reklamında kullanılmak için alabilirler. Yanına otelin ismini eklemek isteyebilirler. Bu gibi küçük ayrıntılara dikkat edin.


4- Önüme gelen herkesi model yapabilir miyim?


Evet herkesi model olarak kullanabilirsiniz. Ancak, yukarıda bahsettiğim gibi model izni aldığınız sürece amcanız, dayınız, teyzeniz, halanız veya kuzeniniz kim olursa fark etmez, hatta kendiniz bile model olabilirsiniz. Kendiniz model olsanızda izin isterler.


5- Stok fotoğrafçılığını evde yapabilir miyim?


Kesinlikle çekebilirsiniz. Kendinize güzel bir ortam hazırlayın ve çeşitli nesnelerin fotoğraflarını çekin. Yada model ile evinizden çalışabilirsiniz. 


Stok Fotoğraf Satmanın Vergisi Var Mı?


Türkiye için stok fotoğrafçılığında bir vergi yok. Çünkü ihracat işi yapıyorsunuz. Vergiden muaf oluyorsunuz. Şirket v.s kurmanıza gerek yoktur. Zaten satış yaptığınız site üzerinden, site hangi ülkede icraatını gerçekleştiriyorsa oraya vergi ödüyor. Sizin ayrı bir vergi ödemenize gerek yok. Şimdilik bu şekilde ilerleyen zamanlarda değişiklikler olabilir.

Şimdi, satışlarınızı artırmak için ipuçları vereyim.

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanma İpuçları


Artık işin teknik kısmını öğrendiğimize göre nasıl daha verimli fotoğraf satışları gerçekleştirebiliriz ona bakalım. 


Anahtar kelimelerin önemi


Kullanıcılar görselleri arayarak bulurlar. Yüklediğiniz fotoğraflara doğru anahtar kelimeler girmek satış olasılığınızı arttırır. 

Örneğin, su içen bir kedinin fotoğrafını yüklediniz. O halde, şu anahtar kelimeleri kullanmalısınız. su içen kedi, su, hayvan, kedi. 

Zaten çoğu site size anahtar kelime önerilerinde bulunur ve bunlar gerçekten işe yaramaktadır. Önerileri dikkate alın. 


Birden fazla ve farklı açılardan çekimler yapın


Örneğin, kediniz mama yerken fotoğrafını çekiyorsunuz. Mamaya odaklanmış bir fotoğraf çekin. Sadece kediye odaklanmış bir fotoğraf çekin. Her ikisine odaklanmış bir fotoğraf çekin.

Neden önemli?

Atıyorum bir mama firması mama odaklı fotoğrafları tercih edecektir. Bir veteriner kedi odaklı fotoğrafı seçecektir. Gibi örnekler çoğaltılabilir. Çeşitli açılardan fotoğraflar çekip yüklemek para kazanma potansiyelinizi arttıracaktır.


En çok satan fotoğrafları araştırın


Bazı fotoğraflar daha çok satar. Hatta yıllar boyunca satılmaya devam eder. Bu gibi fotoğrafları araştırın, benzerlerini farklı açılardan çekmeye çalışın. 

Çok satan fotoğraflar hakkında bir örnek vereyim. Call center fotoğrafları hep çok satar. Kulaklıkla konuşan müşteri temsilcisi, telefonla konuşan takım elbiseli bir iş adamı gibi fotoğrafların satışları yüksektir. Sadece bunlarla sınırlı değil tabiki. Araştırıp, çok satanlarla alakalı fotoğraflar çekin. 

Model bulamam diyorsanız nesne fotoğrafları çekin. Stok sitelerinde bir aratma yaptığınızda genellikle en başta çok satanlar çıkar. Taklit edin, problem olmaz. Zaten fotoğrafçılıkta birebir aynısı olmayacaktır. 


Fotoğraflarınızı düzenli olarak yükleyin


Çoğu stok fotoğraf sitesi, düzenli olarak fotoğraf yükleyen kişilerin fotoğraflarını daha çok ön plana çıkartır. Yüklediğiniz eski fotoğraflarda satılmaya devam eder. Düzenli fotoğraf yüklemek, satış potansiyelini arttırır. 


Stok Fotoğrafçılığı Hakkında Son Söz


Stok fotoğrafçılığından para kazanmak kolay değildir. Ancak güzel çalışmalar yaparak tatmin edici gelirler elde edebilirsiniz. Özellikle dolar kazanacağınız için ülkemizde fazlasıyla tatmin edici bir pasif gelir olanağıdır. 

Sadece fotoğraf üzerinden anlattım ama stok grafik tasarımlarıda oldukça ilgi görüyor. Bir grafik tasarımcı her şeyi oturup tek tek çizmez. Stok sitelerden hazır satın alır ve üzerinde değişiklik yapar.

Unutmayın ne kadar çok fotoğraf yüklerseniz o kadar çok para kazanırsınız. Geçimini bu yolla sağlayan milyonlarca insan var sizde aralarına katılabilirsiniz.

Sormak istediklerinizi yorumlayın lütfen.

Ayrıca bkz 👇

İnternetten Çeviri Yaparak Para Kazanmak

7 Yorumlar

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın

 1. Fotoğraf çekmeyi çok seviyorum, tam olarak tekniklerini bilmiyorum tabii:) Ben de geçtiğimiz ay blog arkadaşlarımdan birine destek olmak için Shutterstock'a üye oldum ama sonrasında pek bakmadım. Yazından sonra bakacağım tekrar :))) Çok faydalı bir yazı olmuş, keyifle okudum ilgi alanıma da girdiği için :))) Emeğine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fotoğrafçılık güzel meslek. Biraz üzerinde durulursa güzel paralar kazanılabili. Teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Yakın bir zamanda denedim ben bunu ama kabul edilmek icin kaliteli bir makine ihtiyacı var ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Shutterstock çok kolay kabul ediyor aslında.

   Sil
 3. Esasında fotograf meraklıları için güzel bir yol

  YanıtlaSil
 4. uzun bir aradan sonra bu işi yapabilirmiyim diye okumaya döndüm :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın