Günümüz insanlarından farklı olmak istiyorsanız, tüketmek yerine üretmeyi hedeflemelisiniz. Tüketim çağında üretebilmenin verdiği haz ve getirisi yüksek olacaktır. 

İnsan fıtratı gereği çok sıkılan bir varlıktır. Ve her insanın doğasında sanat, yani üretme isteği vardır. Eğer bir şeyler üretmiyorsak ve tembellik yapıyorsak depresyona gireriz. Hangi konuda olursa olsun bir şeyler üretmek keyif verecektir.

Peki nasıl daha üretken bir insan olurum? diyorsanız, yazının devamında kısaca yapılması gerekenleri açıklıyorum. 

Nasıl Daha Üretken Olurum?


üretkenlik ipuçları

1- Erken Uyanmak


Şu kadar saat uyuyun demeyeceğim ama, erken yatıp uykunuzu alın ve erken uyanın. Sabah güneş doğmadan önce uyanmak, gün boyu zinde kalmanızı sağlar. Taze ve üretken bir zihin için erken uyanmak oldukça önemlidir. Yaşama güneşle başlayın. 

2- Egzersiz Yapmak 


Ne kadar sağlıklı olursak üretkenliğimiz o kadar artar. Egzersiz yapmak veya bir spor dalıyla uğraşmak, zinde kalmamıza yardımcı olur. Zaten sadece spor yapmak bile bir şeyler üretmek gibidir. 

3- İşleri Öncelik Sırasına Göre Planlamak


Sabah erken uyandık, kendimize günaydın dedik, çay veya kahve hazırladık ve kendimize geldik. Günü planlamaya başlayın. Öncelik sırasına göre bütün günü planlı bir şekilde yönetmeye çalışın. Ama hayat her zaman planladığımız gibi gitmez. Bu nedenle öncelik sırası belirlememiz lazım. O gün en önemli şeyler ne ise listenin başına onları koymaya çalışın. 

4- Kitap Okumak


Üretken bir insan olmak için, fikirlerle boğuşmamız gerekir. Aklımıza hiç fikir gelmemesinin nedeni az kitap okuyor oluşumuzdur. Bu nedenle kitap okumak, ruh sağlığımızı ve dolaylı yoldan üretkenliğimizi etkiler. Daha iyi fikirler bulmak için, ufkumuzu genişletmemiz gerekir. Ufku genişletmek için en iyi araç kitaplardır.

5- Hayır Diyebilmek


Günlük planımıza uyarken bizi yoldan saptıracak tekliflere hayır dememiz gerekir. Özellikle kendimi iyi hissettiğim zamanlarda yani üretkenlik açısından kendime güvendiğim anlarda gelen teklifleri reddediyorum. Teklif ne kadar cazip gelsede ürettiğim bir içerik daha cazip gelemeye başlıyor. Tabiki kendimize de zaman ayıracağız ve her şey kararınca olacaktır. 

Son Olarak

Bazen tembellik yapmak iyidir. Bazı günler hiç bir şey yapasım gelmiyor, bu halde kendimi bir şeyler üretmek için zorlamıyorum. Yoksa her şey daha kötüye gider ve her gün tembellik yapasım gelir. Zorlamadan haddimi aşmadan sakince yaşamak için ara vermek iyidir.

Tatminkar bir hayat için üretmek...

Bakmak İstersen👇

Meditasyon nasıl yapılmaz?

Kendimi nasıl mutlu edebilirim?