Bisiklet kaskınızın koruma özelliği sonsuza kadar sürmez. Belli başlı durumlarda kaskınızı değiştirmeniz gerekir.

Olası kazaları sağlam atlatmak için kaskınızı değiştirmek oldukça önemlidir.


Bisiklet Kaskı Ne Zaman Değişir? Bisiklet Kaskının Kullanım Ömrü Ne Kadar?

O nedenle, yeni bir kask alma zamanınızın gelip gelmediğine karar vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken 4 maddeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

1- Kaskınız Darbe Aldığında


Kaskınız herhangi bir darbeye maruz kaldığında kesinlikle değiştirmelisiniz. Çünkü bisiklet kaskları, tek bir darbeyi karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Dışarıda gözle görülür bir çatlak görmeseniz bile, içerideki malzemenin zarar görmesi muhtemeldir. Kaskınız bir darbe aldığında, siz anlamasınız bile iç şekli bozulacaktır. Bu nedenle kasklar, darbe aldıkları zaman değiştirilmeleri gerekir.
2- Kaskınızın Süresi Dolduğunda


Tıpkı market ürünleri gibi, kasklarında bir son kullanma tarihi vardır. Bu süre, kaskınız darbe almamış olsa bile geçerlidir. Çünkü kasklar, plastikten bir kabuğun içine sıkıştırılmış köpüklerden yapılır. Köpükler darbeyi emmek için kullanılır. Ancak zamanla köpükler kurur ve kırılgan hale gelir. Bu nedenle kasklar, koruyucu özelliğini yitirir.


Eğer kaskınız darbe almışsa = Hemen değiştirmelisiniz.

Darbe almamış sağlam kaskların süresi = 3 - 5 yıl arasında değiştirilmelidir.


Çok fazla sürüş yapan birisi kaskını daha sık değiştirmelidir. Soğuk veya sıcak hava koşullarına fazla maruz kalan kaskların ömrü azalır. Çok fazla bisiklet kullanmıyorsanız, 5 yılda bir değiştirmeniz önerilir. Unutmayın, kaskın son kullanma tarihi, aldığınız tarihten 5 yıl sonra değil, kaskın üretim tarihinden 5 yıl sonrası için geçerlidir.


Maximum kask ömrü için ipucu


Aklınızda bulundurmanız gereken diğer bir nokta ise kaskınızı saklama koşuludur. Bahçenizde veya balkonunuzda kaskınızı bırakmayın. Yaz ve kış aylarındaki sıcaklık dalgalanmaları nedeniyle içindeki köpüğün kuruması hızlanır. Dolayısıyla kaskınızın ömrü kısalır.


Ayrıca uzun süre güneş ışığına maruz bırakmayın. Kaskınızı saklamak için en iyi yer, sıcaklığın sabit seyrettiği evinizdir. Evinizin güneş ışığı almadığı yerlerde kaskınızı muhafaza edin.
3- Yeni Teknolojik Kasklar Almak İstediğinizde


Gelişen teknoloji ile birlikte, kasklara da çeşitli güvenlik donanımları eklendi. Yeni eklenen özellikler için kaskınızı değiştirebilirsiniz.


Biz bisiklet severleri heyecanlandıran 2 özellik şunlardır.


- MIPS - Çok Yönlü Darbe Koruma Sistemi


Mips, 2 katmandan oluşan bir yapıdır. Olası bir kaza durumunda, başınızla birlikte katmalardan biri dönme hareketi yapar. Diğer katman ise darbe emme amaçlıdır.


Dış katman


Bu katman, klasik bisiklet kasklarında bulunan kısımdır. Darbeyi emmek için tasarlanmıştır.


İç katman


İç katman, başınızla dış katman arasında bulanan kısımdır. Çarpışma anında dış katman darbeyi emerken, iç katman başınızla birlikte kayma hareketi yapar. Bu hareket, olası beyin sarsılmalarını engeller.


- Özel ANGI Sensörü


Angi kasklar, içinde bulunan sensör sayesinde size yardım çağırır.


Nasıl mı?


Herhangi bir darbe aldığında, alarm çalmaya başlar ve geri sayım başlatır.

Eğer iyiyseniz geri sayımı durdurup yolunuza devam edebilirsiniz.

Geri sayımı durmazsanız, angi yardıma ihtiyacınız olduğunu belirler. Daha önce seçtiğiniz kişilere bilinen son GPS konumunuzla birlikte bir uyarı ve yardıma ihtiyacınız olduğuna dair bir mesaj gönderir.


Hayat kurtaran bir teknolojiye sahip olan angi kasklar için kaskınızı değiştirebilirsiniz.
4- Kaskınız Sizi Rahatsız Ediyorsa


Kaskınız başınıza uymuyorsa veya tasarımını beğenmiyorsanız yeni bir kask alma zamanı gelmiştir. Başınıza uyum sağlayan bir kask güvenlik açısından oldukça önemlidir.


Tasarımı hoşunuza giden bir kaskı takmanız daha muhtemeldir. O nedenle severek takabileceğiniz ve size rahatsızlık vermeyen kaskları tercih etmelisiniz.


5- Tarz Değiştirmek İstediğinizde


Bisikletinizin modeli ile uyumlu kasklar tercih edebilirsiniz. Örneğin, yol bisikletinden dağ bisikletine geçiş yapmak istiyorsanız, dağ bisikletlerine uygun kask modellerini tercih etmelisiniz. Yada tam tersi işlem.


Her bisiklet tarzına göre kask modelleri mevcut. Dağ bisikletinin sürüş koşullarına göre kasklar ayrı olur, yol bisikleti sürüşleri için ayrı ask modelleri olur. Havalandırma, koruma, full face kasklar gibi çeşitli özellikler, bisiklet tarzına göre değişiklik gösterir.
Bisiklet Kaskı Hakkında Sık Sorulan Sorular


1- Kask Takmak Zorunda Mıyım?


Evet kask takmak zorundasınız. Özel bir yaptırım veya cezası yok ama güvenliğiniz için takmanız gerekir. Aksi halde kalıcı hasarlar oluşturan veya ölümle sonuçlanan kazalar yaşanabilir. O nedenle, yakın mesafe sürüşlerde dahi kask takmanızı öneririz.


2- Kaskımı Düşürürsem Değiştirmeli miyim?


Elinizden yere düşen kaskları değiştirmeye gerek yoktur. Ancak bunu sık sık yapıyorsanız ve güvenliğinden şüphe duyuyorsanız değiştirmeniz tavsiye edilir.


3- Satın Alınabilecek En İyi Kask Hangisidir?


Kask satın alırken en önemli noktalardan birisi, kaskın kafanıza uyum sağlamasıdır. Kaskı başınıza geçirin ve birkaç dakika bekleyin, sizi rahatsız edecek unsurları bulun ve varsa, daha iyi bir seçim yapın.


 • CPSC standart etiketini barındırdığından emin olun.
 • Havalandırma deliklerine dikkat edin.
 • Görünürlük açısından parlak renkleri tercih edin.
 • Yuvarlak ve pürüzsüz kaskları seçin.4- Kask Ölçüsü Nasıl Belirlenir?


Başınızla uyumlu kask satın almak, sadece rahatlık açısından değil, güvenlik içinde oldukça önemlidir.


Adım 1


Mezurayı kaşlarınızın yaklaşık 25 mm üzerine yerleştirin.


Adım 2


Ölçüm bandının kulağınızın yaklaşık 15 mm üzerinde olduğundan emin olun.


Son Söz


Bisiklet kaskımı ne zaman değiştirmeliyim? Sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Özellikle darbe alan ve son kullanma süresi dolan kaskları kesinlikle değiştirmenizi tavsiye ederiz. Teknolojik özelliklerle donatılmış kaskları tercih etmeniz, güvenli sürüşler için daha destekleyici olacaktır.


Unutmayın, güvenli sürüşler için her zaman kask takın.


2 Yorumlar

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın

 1. Bisiklete binmeyi bilmiyorum:) Binenleri görünce de kıskanmıyor değilim. Çocukken vardı bisikletim, tabii 3 tekerlekli:))) Sonrasında da öğrenmek istemedim sanırım, şimdi bilmeyi çok isterdim:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İstiyorsan hiç durma, binmeye başlayınca ne demek istediğimi anlayacaksın.🙏😀

   Sil

Yorum Gönder

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın