Yetişkinler için kitap okuma alışkanlığı kazanmak. Yetişkin insanlar nasıl kitap okuma motivasyonunu artırır ve okuma alışkanlığı kazanır?

Okuma alışkanlığının geliştirilmesi ve motivasyonun artması çok önemlidir. Okuma, zihinsel gelişmeye ve bilgi birikimine yardımcı olur.

Ancak, herkes okuma alışkanlığı kazanmak için eşit motivasyona sahip değildir. İşte size okuma alışkanlıklarını geliştirme ve motivasyonun artması için bazı öneriler:

Hedef belirleyin: Okuma alışkanlığı kazanmak istiyorsanız, hedef belirleyin. Hangi tür kitapları okumak istediğinizi ve günlük/haftalık/aylık okuma süresini belirleyin.

Zaman ayırın: Okuma için zaman ayırın. Her gün belirli bir süre ayırarak okuma alışkanlığı kazanabilirsiniz.

İlgi alanına göre kitap seçin: İlginizi çeken konuları okuyun. Bu, okumayı daha keyifli hale getirecektir ve motivasyonunuzu artıracaktır.

Kitap kulübü kurun: Kitap okuma alışkanlığı kazanmak isteyen arkadaşlarınızla bir kitap kulübü kurun. Bu, okuma alışkanlığınızı destekleyecek ve motivasyonunuzu artıracaktır.

Kitap özetleri yazın: Kitap okuduktan sonra özet yazın. Bu, okuduğunuzu anlamanıza ve hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Hatta blogger ile basit ve ücretsiz bir blog açın. Okuduğunuz kitapların özetlerini buraya yazın. Hem bu şekilde kitap hakkında bilgi almak isteyen insanlara da yardımcı olabilirsiniz.

Kitap yorumları yapın: Kitap okuduktan sonra diğer insanlarla yorumlarınızı paylaşın. Bu, okuma alışkanlığınızı artıracak ve motivasyonunuzu destekleyecektir. Yukarıda bahsettiğim gibi isterseniz benim gibi blog açarak yapın veya instablog üzerinden kitap hakkında yorumlarınızı paylaşın.

Ödül sistemi kurun: Kitap okudukça ödül kazanın. Örneğin, her 10 kitap okuduğunuzda bir hediye alın.

Bu teknikler, okuma alışkanlığı kazanmak için motivasyonunuzu ve okuma keyfinizi artıracaktır. Unutmayın, okuma alışkanlığı kazanmak bir anda olmaz, ama sürekli olarak pratik yaparak kazanabilirsiniz.

2 Yorumlar

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın

  1. Ne güzel bir yazı olmuş:) Keşke herkes kitap okusa:) Hepsi de doğru:) Ödül kazanma bölümü benim için pek geçerli değil, çünkü devamlı bir kitap alma halindeyim:)))

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Aldığımız kitaplar zaten birer ödül gibi gelmeye başladı bize 😀

      Sil

Yorum Gönder

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın