Kitap okumaya yeni başlayanlar için kitap önerileri

Eskiden elime aldığım kitabı yüz sayfa kadar okur, sıkılır bırakırdım. Sonra anladım ki kitap seçimim çok yanlışmış.

Kitap okumaya yeni başlayan kişiler, başlarda sürükleyici ve sade bir dille yazılmış kitapları tercih etmelidir. Doğal olarak yeni başlayan birisi bunları nereden bilsin. O nedenle kitap okumaya yeni başlamış ama ne okusam diyenler için bir çırpıda okuyacağınız 10 kitabı sayfa sayıları ile birlikte sıraladım.


Kitap Okumaya Hangi Kitaplardan Başlamalıyım


“Hiçbir gemi, bizi bir kitap kadar uzaklara götürmez.” [Emily Dickinson]


Kitap okumaya yeni başlayanlar şu kitapları okuyabilir:


1- Kuyucaklı Yusuf 


Kitap okumaya yeni başlayacaklar için kitap önerileri

Yazar: Sabahattin Ali

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Sayfa sayısı: 221


Sabahattin Ali’nin roman türünde yazdığı ilk eseridir Kuyucaklı Yusuf. Bu eser, meb ortaöğretim 100 temel eser listesinde yer almaktadır. Her yaştan kesime hitap eder.


Boğazım düğümlenerek okuduğum ve bir çırpıda bitirdiğim eserdir.
Kitabın Konusu


Kahramanımız küçük Yusuf’un, köyde ailesi katledilir. Kaymakam tarafından evlatlık alınır. Yıllar geçtikçe kaymakamın kızı olan Muazzez ile birbirlerine aşık olurlar. Bu aşkı ve mutluluğu istemeyenler ile verilen mücadelenin romanıdır.


2- Fareler Ve İnsanlar 


okumaya yeni başlayanlar için kitap önerileri

Yazar: John Steinbeck

Yayınevi: Sel Yayıncılık

Sayfa sayısı: 111


Gerçekten bir başyapıt olan bu kitabı belki bir günde okuyup bitirebilirsiniz. Şahsen ben aynı gün bitirdim. Duygusuz biri olarak şunu söylemeliyim ki, kitabı okurken gözlerimden yaşlar geldi. 
Kitabın Konusu


Birbirinden tamamen zıt ama bir o kadar da sıkı bağı olan iki arkadaşın romanı. Birisi çok güçlü kuvvetli ama aklı kıt, diğer ise kısa boylu kurnaz bir adam. İkisininde bir hayali var; çiftlik işlerinde çalışıp, para biriktirip, kendileri için toprak alıp, ufak bir çiftlik kurmak.


Hayallerimizin peşinden giderken, hayatın planlarımıza nasıl çomak soktuğunu anlatan bir romandır. 


3- Hayvan Çiftliği


Okuma alışkanlığı kazanmak için okunması gereken kitaplar

Yazar: George Orwell

Yayınevi: Can Yayınları

Sayfa sayısı: 152


Sade ve mizahi bir dille okurlara sunulan kitabı bir çırpıda bitirebilirsiniz. Kitap okumaya yeni başlayanlar için tarihsel bir eleştiriyi barından bu romanı kesinlikle tavsiye ederim. Kitabın karakterleri hayvanlardır. Hayvanların dilinden bu kadar güzel bir roman nasıl ortaya çıkmış hala şaşkınım. 
Kitabın Konusu


Çiftlikte yaşamakta olan bir grup farklı türde hayvanın, insanlara başkaldırıp çiftlik yönetimini ele alması ile başlar. Aralarında en zekileri olan domuzlar çiftlik yönetimine geçer. İnsan sömürgesinden kurtulan hayvanlar oldukça mutludurlar. Ancak çok geçmeden domuzlar, insanlara benzemeye başlar. Hayvanlara özgür olduklarını düşündürerek sömürmeye devam ederler. 


Bu kitapta günümüzden ve tarihten çıkarımlar yapacaksınız. 


4- Açlık


Yeni başlayanlar için kitap tavsiyesi

Yazar: Knut Hamsun

Yayınevi: Varlık Yayınları

Sayfa sayısı: 160


Bu roman, yazarın kendi hayatında yaşadığı zorlukları ile harmanlanmıştır. Romanda geçen ana karakterin ismi dahi yoktur. Çünkü açlık duygusu, yaşama tutunma çabası karakterin ismini gölgeler. 
Kitabın Konusu


Karakterimizin tek derdi yazmaktır. Öylesine fakir ve bir okadarda gururludur. Mezarlıklarda, parklarda yatıp kalmaktadır. Bu kadar yoksul olmasına rağmen, aç bir dilenciye cebindeki son kalan iki kuruşunu dahi vermektedir. Yazarlık sevdasıyla yanıp tutuşan fakir bir gencin romanı.


Yaşadığı açlığı ve yaşama tutunma çabalarını iliklerime kadar hissettiren bir öykü.


5- Satranç


Kitap okumaya hangi kitaplarla başlamalıyım

Yazar: Stefan Zweig

Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Sayfa sayısı:71


Yetmişbir sayfacık kitap. Kitap okumaya yeni başlayanlar için biçilmez bir kaftan. Alıp bir günde bitirebileceğiniz kitap. Hem oldukça akıcı bir öyküye sahip. Okumaya başladığım ilk zamanlar kitabın sayfa sayısına göre değerlendirip almıştım. Uzun kitaplar başlarda korkutucu geliyordu. O nedenle sizlerede tavsiye ederim.
Kitabın Konusu


Bir yolcu gemisinde yolculuk yapan milyoner birisi, dünya satranç şampiyonu Mirko’ya kendisiyle para karşılığında satranç oynamasını teklif eder. Teklif kabul olur. Oyun başladığında, kahramanımız Dr. B. dünya şampiyonuna karşı, milyonere tüyolar verir. Daha sonra, kahramanımıza şampiyonla oyun oynaması için ısrarda bulunurlar. Daha önce ismi duyulmamış kahramanımız şampiyona karşı oyunu kazanır. İkinci oyunda olanlar olur…


Aslında psikoloji gerilim temelli bir kitap. Kahramanın ruhsal gelgitlerini konu almaktadır.


6- Şeker Portakalı


Okumayı sevdirecek kitap önerileri

Yazar: Jose Mauro De Vasconcelos

Yayınevi: Can

Sayfa sayısı: 182


Ah zeze ah. Çok duyduğum ve çok gördüğüm kitaba önyargılı davranmıştım. Çocuk kitabı sanıyordum. Bunlara rağmen denemeye karar vermiştim. İyiki okumuşum dediğim kitaplardan oldu. Yeni başlayanlar hiç tereddütsüz LÜTFEN bu kitabı okusunlar.
Kitabın Konusu


Kahramanımız Zeze acı ve yoksulluk içinde yaşayan bir çocuktur. Yazarın kendi çocukluğundan izler barındırmaktadır. Zeze, bütün bu zorluklara rağmen ümit doludur. Arabaların arkasına asılır, bilye oynar vs. Bizim yaramazlık diye adlandırdığımız türlü türlü şeyleri yapar. Yine birinin arabasının arkasından asılırken arabayı kullanan kişi tarafından hırpalanır. Sonrasında bu yetişkin adamla muhteşem bir dostluk başlar. 


7- Olasılıksız


Kitap okumaya nereden başlayayım diyenler için kitap önerisi

Yazar: Adam Fawer

Yayınevi: April Yayıncılık

Sayfa Sayısı: 475


Sayfa sayısı sakın sizi kandırmasın. Gözünüze yüksek gibi görünebilir. Aksiyon - gerilim filmi izler gibi okuyacaksınız bu kitabı. Bilimsel, matematiksel ve felsefik yönüyle ağır basan bu bilim kurgu eserini soluksuz okuyabilirsiniz.
Kitabın Konusu


Aslında bu kitabın konusu bana “Limitsiz” Filmini hatırlattı. Hiçbir şeyin tesadüf olmadığını, yüksek olasılık hesaplarıyla, hayatımızın kontrolünü elimize alabileceğimizi anlatan bir roman. Polisiye, duygusallık, felsefe, bilim, aksiyon, gerilim gibi konuları içinde barındırmaktadır. Kısaca, filmi çekilecek kalitede bir roman.


8- On Küçük Zenci


Kitap okumaya yeni başlayanlara kurgu roman önerileri

Yazar: Agatha Christie

Yayınevi: Altın Kitaplar

Sayfa sayısı: 224


Polisiye roman okumak isteyenler, kitap okumaya On Küçük Zenci ile başlayabilirler. Her bir sayfayı heyecanla çevireceğiniz, içindeki gizemi çözmeye çalıştığınız harika bir polisiye romanı.
Kitabın Konusu


Adada bulunan ıssız bir malikaneye 10 kişi davet edilir. Her birinin gizlediği sırları vardır. Ancak malikaneye davet eden ev sahibi ortalarda yoktur. Bir süre evde takılan bu 10 kişinin sırları birer birer dökülür ve sırayla ölmeye başlarlar. 


Bu konu biraz klasikleşmiş konudur. Ama kitabı elinizden düşürmeden okuyacağınıza eminim.


9- Kürk Mantolu MadonnaYazar: Sabahattin Ali

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Sayfa sayısı: 160


Sabahattin Ali’nin en sevilen kitabı olmuştur. Kitap okumaya yeni başlayacak kişilere biraz ağır gelebilir. Ancak konusunda aşk barındırdığı için ve bu konuya ilgili fazlasıyla kişi olduğu için önermek istedim. 
Kitabın Konusu


Aşk, içinde bulunulan topluma yabancılık çekme ve yalnızlık vardır Kürk Mantolu Madonna romanında. 


10- Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens


Kitap okumaya yeni başlayanlar için kitap önerileri

Yazar: Yuval Noah Harari

Yayınevi: Kolektif Kitap

Sayfa sayısı: 412


Şimdiye kadar sıraladığım kitapların hepsi romandı. Bu seferde popüler bilim altında yayınlanan, tarihi ve modern dünyanın en büyük sorularını ele alarak yazılmış bir kitabı önermek istiyorum.


Kitap geçmişten günümüze gelerek aklınıza gelebilecek önemli soruların hepsine yanıt vermekte ve gelecek hakkında düşünmemiz için pencereler açmaktadır.  


Kitap Okumaya Yeni Başlayacaklar İçin Son Söz


Kitap okumaya yeni başlayacak olan kişiler için okumayı sevdirecek on kitap önerisinde bulundum. Kesinlikle bu liste bu kadarcık kitapla sınırlı değil. Ancak bende bu kitaplarla okumaya başladım.Banada kitap okumayı sevdirdiği için sizlerede önermek istedim.


Romanlar, kurgu kitaplar, kişisel gelişim kitapları yada bilimsel kitaplar hiç farketmez hangisini okumaktan zevk alıyorsak onları okumalıyız. Kesin şu kitaplar okunmalı diye birşey yoktur. Kesinlikle okurken zevk aldığınız kitapları okumalısınız. Her ne olursa olsun kitap okunmalı. 

Yorum Gönder

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın