"Her şey bir ve tek şeydir." 

Simyacı - Paulo Coelho


Simyacı - kitap - inceleme

Yazarın Adı: Paulo Coelho


Yayınevi: Can Yayınevi


Çeviri: Özdemir İnce


Sayfa: 184


Kişisel gelişim kitabı "işte böyle yazılır" dedirten bir kitap. Simyacı bir kurgu roman olsada bana göre çok kıymetli bir kişisel gelişim kitabı olmuştur. İçimizdeki sese kulak vermenin ve hayat amacımızı bulup peşinden gitmenin değerini anlamamızı sağlıyor.


Simyacı Kitap Konusu


Kısaca, kahramanımız Endülüslü çoban Santiago'nun rüyalarında gördüğü bir hazinenin peşinden gitme macerasını anlatıyor. Ama kitabın ana fikri, insanın kişisel amacını bulup her ne olursa olsun peşinden gitmesi gerektiğini vurguluyor. Bu amaç peşinden giderken bütün evren iş birliğine girer ve size hizmet eder. "Her şey bir ve tek şeydir". En değerli hazinenin insanın kendisi yani kendimiz olduğunu vurgulamaktadır.


Kitabın Dili


Sade, akıcı ve anlam bozukluğu yaşamadan okunabilir. Tabiki burada çevirmenin ustalığının faydasını görüyoruz. Bir paragrafı okuduktan sonra tekrar okumamı gerektirecek hiçbir durumla karşılaşmadım. İkinci defa okumak istediğim yerler oldu elbette, metinlerin güzelliğinden. 
Kitabı Kimler Okumalı?


İster macera romanı arayan birisi olun, isterseniz okuduğu kitapta derin anlamlar arayan biri. Her iki kesiminde okuması gereken bir kitap Simyacı. Özellikle kendi kişisel amacını bulmak ve peşinden gitmek isteyen kişilere daha çok hitap edecektir. Tasavvuf ile ilgilenen kişilerin okumasını da kesinlikle tavsiye ederim. Simyacı Kitabını Okumak Bana Ne Kattı?


Simyacı okumadan önce ve Simyacı okuduktan sonra. İşte hayatımda bu kadar bir etkiye sahip. Koşturduğum hayatı daha sade ve anlamlı hale getirmek için, içimde kıvılcımlar oluşturdu. Kendimi tanıyıp neyi isteyip istemediğimi fark etmeme sebep oldu. 


Ne kadarını başarabildim bilemiyorum ama insanın en çok kendini sevmesi gerektiğini anladım. 


Kitaptan Alıntılar


  • “Bir şeyi gerçekleştirmek istersen,” demişti yaşlı adam ona, “onu gerçekleştirmek için bütün Evren işbirliği yapar.”
  • “Yüreğimizi neden dinlemeliyiz?” diye sordu, mola verdikleri akşam. “Çünkü yüreğin neredeyse hazinen de oradadır.”
  • "Seni seviyorum çünkü bütün evren sana ulaşmam için işbirliği yaptı."


Maddiyatı düşünmeden kişisel menkıbesini yaşayana hayat cömerttir. O nedenle kişisel menkıbenin peşinden gidilmeli.