Yüzmek kas yapar mı? Yüzmek hangi kasları çalıştırır? Yüzerek ne kadar sürede kas yapılır? 


Yüzmek Kas Yapar Mı?

Bütün bu sorularınızın cevabını bu makalede hem kendi deneyimlerimden yararlanarak hemde yaptığım bir takım araştırmalarım sonucunda cevapladım. 


Bende dahil çoğumuz kas geliştirmeyi düşündüğünde, doğal olarak aklımıza yüzmek değilde, spor salonlarında ağırlık kaldırmak gelir. Kas gelişiminde yüzmekte en az ağırlık kaldırmak kadar etkili bir yöntemdir. Ancak spor salonunda ağırlık kaldırarak elde ettiğimiz gelişim kadar hızlı değil. Biraz zaman alır ama neticesinde harika bir görünüme sahip olunabilir.


Yüzmek, vücudumuzda diğer egzersizlerden daha fazla kas çalıştırır. Aynı zamanda harika bir kardiyovasküler egzersizdir. Ayrıca yüzmek sakatlanma riskini en aza indirir. 


Maraton yüzücüsü Neil Gilson’a göre; Yüzmek kas yaparı mı? Hangi yüzme stili nereyi çalıştırır? En iyi sonuca ulaşmak için ne kadar süre yüzmek gerekir?  
Yüzmek Hangi Kasları Çalıştırır?


“Yüzmek vücudunuzdaki neredeyse her kası çalıştırır” diyor Gilson. Kas gelişiminde yüzmenin en güzel yanı, eklemlerinizi destekleyen daha küçük kas gruplarını çalıştırması ve bunun sonucunda sakatlanma riskini en aza düşürmesidir.


Gilson, farklı stillerde yüzmenin kas gelişimine daha fazla katkıda bulunacağını öne sürüyor.


Kelebek Stili


Bu stil merkez bölgesini ve bel bölgesini çalıştıracaktır. Kalça kasları, pektoraller, baldırlar, omuzlar, biseps ve triseps kasları kelebek stili yüzme ile yoğun bir şekilde çalışır.


Kurbağalama


Göğüs ve latissimus dorsi kasları (orta ve alt sırt kasları) kurbağalama hareketinde her kol çektiğinizde kullanılır ve gelişir. Bacak vuruşunda ise kalça ve bacak kasları aktif çalışır.


Serbest stil ve sırtüstü


Omuz kasları, bicepsler ve tricepsler her kol vuruşunda çalışmaktadır. Baldır kasları her bacak vuruşunda çalışır. Popuyu yukarda tutmaya çalıştığımız için merkez kaslarımız çalışır. Nefes alış verişlerinde yapılan dönüşler nedeniyle vücudun ince kasları çalışır.
Yüzmek Kas Yapar Mı?


Direnç gösterdiğimiz tekrarlayan her türlü egzersiz kas gelişimine yardımcı olur. Yüzmekte suya gösterdiğimiz bir direnç hareketidir. Yüzmenin kas gelişimindeki en iyi kazancı, ağırlık kaldırmaya göre daha uzun sürsede, vücudumuz üzerinde daha az strese neden olur. Yani ileri yaşımızda daha uzun süreli fiziksel olarak aktif kalmamızı sağlar.


Yüzme antrenmanlarında, şınav gibi kendi vücut ağırlığınızla yaptığınız basit egzersizleride ekleyin. Kas gelişimine büyük ölçüde katkıda bulunur.


Kas inşa etmek için yüzüyorsanız beslenmenin önemini unutmayın. Evet yüzmek kas yapar.


Yüzerek Kas Yapmak Ne Kadar Sürer?


Gilson, tutarlılığın anahtar olduğunu söylüyor. Haftada üç ila beş kez 30 dakika yüzmeyi öneriyor. "Bu, kas kütlenizi ve kardiyovasküler zindeliğini artıracaktır". 


Sonuçları daha çabuk görmek istiyorsanız, sprint setleriyle yüzmenizin yoğunluğunu artırın ve setler arasında havuz dışında egzersizler yapmayı deneyin.

Yorum Gönder

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın