"Bir kadının yanan bir evde kalmasına yol açtıklarına göre , kitaplarda bir şeyler olmalı... hayal edemeyeceğimiz bir şeyler ; orada bir şeyler olmalı. İnsan bir hiç uğruna kalmaz. "
Fahrenheit 451 - Ray Bradbury

Fahrenheit 451 kitap yorumu ve konusu

Fahrenheit 451 Kitap İncelemesi

Kitabın Orjinal Adı: Fahrenheit 451 (Fahrenheit 451, kitap sayfalarının tutuşup yanma derecesiymiş.)
Yazar: Ray Bradbury
Yayınevi: İthaki Yayınları
Türü: Bilim Kurgu, Distopik
Baskı: 28
Çeviri: Dost Körpe
İlk Yayın: 1953, yenileme 1981

📙 Kitabın Konusu: Montag isimli bir itfaiyeci, kitap yakmaya bayılıyor. Kitabın anlattığı dönemde itfaiyeciler, yangın söndürmek yerine, yangın çıkarmaktadır. Evinde kitap bulunduranların evini, içinde kitaplarla birlikte ateşe vermekle görevliler. Yani devlet kitapları yasaklamıştır. Ancak Guy Montag, küçük bir kız çocuğuyla yaptığı sohbetle aydınlanmaya ve sorgulamaya başlar. “Kitaplarda önemli bir şeyler olmalı” der ve bunun ardından kendi çapında sisteme karşı savaş açmaktadır.

🎯 Kitabın Ana Fikri: Kitaplara olan ilginin gün geçtikçe azaldığını ve yerini ekranlara bıraktığını bundan dolayı robotlaşan bir toplum ortaya çıktığını gözler önüne seriyor.


Fahrenheit 451 Kitap Yorumu

Bilim kurguymuş dedik, çok satan dedik, çok beğenildi dedik ve kitabı aldık. Ancak ben kitabı beğenmedim.

Türü ne kadar bilim kurgu diye geçsede bana göre kısmen bilim kurgu.

Konusunu çok sevdim. Kitaplara olan bir övgü. Ancak anlatımını hiç beğenmedim. Çok zor okudum kitabı. Dönüp dönüp okumam gereken yerler oldu.

Fahrenheit 451’in okunması, anlatısı zor olduğu için herkesin harcı değil okumak. Özellikle benim için öyle. İlk defa bilim kurgu tarzında kitap okuyacaklar kesinlikle bu kitapla başlamamalı.

Dediğim gibi kitabın konusu çok iyi. Aslında günümüz insanlarını anlatmaktadır. Ekran bağımlılığı nedeniyle etrafımızda olup biten güzelliklerin farkında değiliz.

Yazarın anlattığı gibi, hiç kimse birbiriyle gerçekten sohbet etmiyor. Sadece ekranlardaki görüntüleri etrafımıza gösterip derdimizi bu şekilde aktarmaya çalışıyoruz.

Farkındalıkla yaşamaktan uzaklaştığımız her gün, aptallığa bir adım daha yaklaşıyoruz.

Fahrenheit 451 Kitap Alıntıları

“Kimsenin kimseye ayıracak vakti yok artık.”

“Kitaplar, aptal olduğumuzu bize hatırlatmak için var.”

“Belki kitaplar bizi mağaradan biraz çıkarabilir. Belki hep aynı, lânet olası, çılgınca hataları yapmaktan alıkoyabilir bizi!”

"Bu böyle sürerse... artık kimse kitap okumayacak,"

“Bir kadın kitaplar uğruna yanabiliyorsa, kitapların içinde bir şeyler olmalı...!”