Kitabın ismi ile konusunun pek bir alakası yok. Çavdar Tarlasında Çocuklar yerine, New York’ta Tek Başına olsa, konuyla biraz daha alakalı olabilirdi.

Benim de ara ara düştüğüm, kendimi herkesten farklı, daha bilge ve akıllı zannettiğim gibi (bunu blogumun adından da anlarsınız umuyorum) ergen bir çocuğun hikayesini anlatır Çavdar Tarlasında Çocuklar. 


Çavdar Tarlasında Çocuklar Kitap İncelmesi ve Kitap Yorumu

📙 Kitabın Konusu: Holden Caulfield isimli bir ergenin, 1949 yılının son üç gününde başından geçenler anlatılıyor. Hikaye, Holden’in ünlü bir okuldan atılması ile başlıyor. Kendini farklı görmesi sebebiyle çoğu şeyi sahte bulmakta ve bu nedenle yalnız kalmaktadır. (Sanki beni anlatıyor gibi. :) Okuldan atıldığı için eve gitmek istemiyor. Ailesiyle yüzleşmekten çekiniyor. Aklına türlü türlü fikirler geliyor. New York sokaklarında geçirdiği bir kaç günü ve düşüncelerini Holden’in  kendi dilinden dinliyoruz. 


🎯 Kitabın Ana Fikri: Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabından kendimce çıkardığım ana fikir şu şekilde; Neyi yargılarsan onu arar oluyorsun. Kendini farklı görüp soyutlandığın çoğu şeyi günü gelince özlemeye başlıyorsun. Aslında kaçtığın şey aradığın şey oluyor. 


📝 Kitabın Dili: Bu eserin lanet bir dili var. Ancak oldukça akıcı ve lanet olası insanlar zorlanmadan okuyabilirler. Lanet insanlar zorlanmadan okuyabilirler. Ne kadar çok lanet dedim vay canına. Ben tam bir deliyim. Evet ben gerçekten deliyim. Yazarın üslubu tam olarak bu şekilde. Tanrı aşkına tam da Amerikan filmlerinde olduğu gibi.


🧐 Kitabın sevdiğim yanı: Holden’in kardeşine olan sevgisi çok hoşuma gitti. Karakterin sevdiği şeyleri övmesi o kadar güzelki, dinlerken bende onunla birlikte seviyorum. 


♥️ Kitapta en çok etkilendiğim sahne: “Her neyse, hep, büyük bir çavdar tarlasında oyun oynayan çocuklar getiriyorum gözümün önüne. Binlerce çocuk, başka kimse yok ortalıkta -yetişkin hiç kimse, yani- benden başka. Ve çılgın bir uçurumun kenarında durmuşum. Ne yapıyorum, uçuruma yaklaşan herkesi yakalıyorum; nereye gittiklerine hiç bakmadan koşarlarken, ben bir yerlerden çıkıyor, onları yakalıyorum. Bütün gün yalnızca bu işi yapıyorum. Ben, çavdar tarlasında çocukları yakalayan biri olmak isterdim.”


Kitabın Adı: Çavdar Tarlasında Çocuklar

Özgün Adı: The Catcher in the Rye

Yazar: J.D. Salinger

Çeviren: Coşkun Yerli

Sayfa: 198

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Tür: Roman


Çavdar Tarlasında Çocuklar Kitabından Birkaç Alıntı


'' Öldükten sonra çiçeği kim ne yapsın ? "


"Bir kitabı okuyup bitirdiğiniz zaman, bunu yazan keşke çok yakın bir arkadaşım olsaydı da, canım her istediğinde onu telefonla arayıp konuşabilseydim diyorsanız, o kitap bence gerçekten iyidir."


"Her yanım salaklarla çevriliydi. Şaka etmiyorum."


"Tanıştığıma hiç memnun olmadığım kimselere, durmadan, ''Tanıştığıma memnun oldum'' demek beni öldürüyor. Ama hayatta kalmak istiyorsanız, ille de bu zırvaları söylemek zorundasınız."


“Sakın kimseye bir şey anlatmayın. Herkesi özlemeye başlıyorsunuz sonra.”

Yorum Gönder

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın