Elektrikli bisiklete ruhsat, ehliyet ve plaka gerekir mi? Elektrikli bisiklete yaş sınırı kaçtır?

Elektrikli bisiklet kullanımıyla ilgili Türkiye'deki düzenlemeler, bir dizi önemli faktöre dayanır.

Plaka takma zorunluluğu var mı? Elektrikli bisiklet kullanıcıların dikkate alması gereken bir yaş sınırlaması var mıdır? Elektrikli bisiklet kullanımında uyulması gereken kurallara uymayan sürücülere ceza kesilir mi? Elektrikli bisikletler için özel bir ruhsat talep edilir mi? Elektrikli bisiklete ehliyet şartı aranır mı?

Bu ve daha fazla sorularınızın yanıtlarını bir bir araştırdım ve sizler için cevapladım. Elektrikli bisikletler hakkında öğrenmek istediğiniz resmi kurum sorularınız için her cevabı bu yazımda bulabileceksiniz.

⚡Elektirik Bisikletler Hakkında Sık Sorulan Sorular

Elektrikli bisikletlere; ruhsat, ehliyet, yaş, kask, muayene, sigorta gerekir mi? İşte bu soruların yanıtı👇; 

🚍Elektrikli Bisiklet Plaka Zorunlu Mu?

Pedalı olmayan, Elektrik Motoru üzerinde etiket bulunan taşıtların, motor gücü 0,25 kW'dan yüksek, Elektrik Motoru'nun bataryası çıkarıldığında veya gücü kesildiğinde pedal çevirme ile hareket etmeyen 2 veya 3 tekerlekli taşıtların, Elektrikli Motorlu Bisiklet (Moped) ya da Elektrikli Motosiklet kategorisine girmektedir. Bu kategoriye giren her araç plaka takmak zorundadır.

Ayrıca, Elektrikli Bisikletlerin motor gücünün 0,25 kW'u geçmemesi ve azami hızlarının 25 km/saat olması şartıyla, üzerlerindeki pedalların insan gücüyle çevrilebilmesi durumunda, bu bisikletlerin tescile tabi olmadığı ve plaka gerektirmediği belirtiliyor.


🔞Elektrikli Bisiklet Yaş Sınırı Nedir?

Elektrikli bisikletlerde yaş sınırı; 15 olarak belirlenmiş. 15 yaşından küçükseniz elektrikli bisiklet kullanmanız yasak. Ancak bu yaş sınırı 0,25 kW, 25 km/saat hızı geçmeyen ve üzerinde pedalı olan elektrikli bisikletler için geçerlidir.

⛔Elektrikli Bisiklete Ceza Kesilir Mi?

Trafik kurallarına uymadığımız takdirde yayalara bile ceza kesilir. Ancak mobese kameraları plaka ve ehliyet gerektirmeyen elektrikli bisikletleri tanımlayamadığı için ceza kesilemiyor. Ülkemizde plaka ve ruhsat istemeyen elektrikli bisikletlere ceza uygulaması oldukça düşük.

📖Elektrikli Bisiklete Ruhsat Gerekir Mi?

Plaka ve ehliyet istemeyen elektrikli bisikletler için ruhsat şartı yoktur. Yani 0,25 kW güce sahip, 25 km/saat hızı geçemeyen ve pedalı olan elektrikli bisikletler ruhsat istemez. 25 km/saat hız pedal çevirmeden yapılan maximum hız olmalıdır. Pedalla desteklerseniz hızınız artabilir ve bu sorun değildir.


📋Elektrikli Bisiklete Ehliyet Şart Mı?

Elektrikli bisikletlere ehliyet şart değildir. Ancak 0,25 kW güce sahip olan, saatte 25 km hızı geçmeyen ve pedalı olan elektrikli bisikletlere ehliyet zorunluluğu yoktur.

Ayrıca Bakmak İsterseniz: En İyi 50cc Motor Tavsiyeleri

👨‍🔧Elektrikli Bisiklet Muayene Var Mı?

Plaka, ruhsat ve ehliyet gerektirmeyen elektrikli bisikletlere muayene zorunluluğu yoktur. Ancak güvenliğiniz açısından belirli aralıklarla bakımını yaptırmanızı tavsiye ederim.

🔐Elektrikli Bisiklete Sigorta Yaptırmak Zorunlu Mu?

Elektrikli bisikletlere sigorta zorunluluğu ruhsat ve plaka gerektirmiyorsa yoktur. Eğer kişi kendi isterse yaptırmakta özgürdür. Yukarıda plaka ve ruhsat kısmına bakarak hangi şartlarda elektrikli bisikletler ruhsat ve plaka gerektirmez lütfen inceleyin.


🚴‍♀️Elektrikli Bisiklet Kask Takmak Zorunlu Mu?

Kask takmakla ilgi özel bir yaptırım yok. Ama güvenliğiniz için kask takmanızı şiddetle tavsiye ederim. Sonuçta elektrikli bisikletinizle trafiğe çıkıyorsunuz. Ben normal bisiklet kullanırken bile kasksız trafiğe çıkmıyorum.

⚡2000 watt Elektrikli Bisiklet Kaç Km Gider?

2000 watt sahibi bir elektrikli bisiklet ortalama olarak 70 km gidebilir. Ancak bunu üzerindeki kişinin ağırlığı, yokuş mesafesi ve yol durumu gibi birçok faktör etkileyebilir.

Elektrikli bisikletlerle ilgili sık sorulan sorulara cevap verdim. Aklınıza takılan sormak istediğiniz bir şey var ise aşağıda yorumlar kısmında buluşalım.

Yorum Gönder

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın