Harika bir psikoloji kitabı ile karşınızdayım. Stefan Zweig'in kaleminden Korku.

Endişenin veya kaygının bize neler yaptırabileceğini net bir şekilde Korku kitabında bulabilirsiniz.

Herkesin hayatında bu tür bir korku olmuştur diye düşünüyorum. Kiminde ufak çaplı, kiminde ise intihara sürükleyecek kadar şiddetli kaygılar vardır.

Kısacık 70 sayfa bir kitap. Hemen bir oturuşta okuyabilirsiniz. Hadi o zaman Stefan Zweig - Korku eserini incelemeye geçelim.

🔍 Korku - Stefan Zweig Kitap İncelemesi

korku-kitap-yorum-inceleme
  • Kitabın Adı: Korku
  • Yazar: Stefan Zweig
  • Yayınevi: Türkiye iş Bankası Kültür Yayınları
  • Çeviri: İlknur İgan
  • Sayfa Sayısı: 70
  • Türü: Roman

📖 Korku Kitabının Konusu

Genç ve güzel bir kadın olan Irene'nin kocasını aldatmasıyla başlıyor hikaye. Aşığı olduğu bir piyanistin evinden çıkarken bir kadına ifşa oluyor. İfşalayan kadın, İrene'ye sürekli şantaj yaparak para koparıyor.

İşte bunun üstüne Irene yaşadığı burjuva sınıfına utanç duymaktan korktuğu ve kocasının haberi olmasın diye bu kadının her istediğini yapıyor.

Endişeli günler yüzünden korkusu iyice büyüyor. Bu eser, utanç korkusunun neler yaptırdığını ve daha fazlasıyla şaşırtıcı bir sona kavuşuyor.

Kitabın dili: İlahi bakış açısıyla yazılmış. Sade ve yalın dil kullanılmış. Okurken zorlanmadım.


👪 Korku Kitap Karakterleri

Bayan Irene: Baş karakter. Kitapta geçen bütün olaylar İrene'nin etrafında oluyor. Rahat ve burjuva sınıfında yaşamış genç, güzel ve kibar bir hanımefendi.

Aşığı: İrene'nin aşık olduğu, kocasını aldattığı adam. Fakir ancak burjuva sınıfını eğlendirmek için piyano çalan bir genç beyefendi.

Şantajcı: İrene'nin hayatına derin korku ve kaygı salan kadın. Çirkin ve çingene görünümlü.

İrene'nin Avukat kocası Fritz: Avukatlık yapan zengin ve ideal bir eş. Ailesine düşkün ve gerektiği gibi ilgilenen bir adam.

💭 Korku Kitap Yorumu

Ben bu eseri çok beğendim. Korkunun, endişenin veya kaygının bize ne kadar çok zarar vereceğini çok iyi anlatmış. Konuda geçen aldatma olmasa bile, gün yüzüne çıkmasından korktuğumuz sırların sır olarak kalması daha çok acı verecektir. Evet bu gerçekten de böyle.

Cezasını bildiğiniz şey mi daha çok korkutur yoksa bilinmezlik mi? Tabi ki insanoğlunu her zaman bilinmezlik korkutmuştur.

Örnek vermek gerekirse ÖLÜM. Ölüm bilinmezliktir ve her zaman ölümden korkarız.

Açığa çıkmasından korktuğumuz sırların bize daha çok zarar vereceğini ve sırlardan kurtulup cezasını çekmeye razı olduğumuzda aslında hiçte korktuğumuz gibi olmadığını, Stefan Zweig bu eserinde ortaya koymuştur.

Korku Kitabının Ana Fikri - Teması: Korku, endişe, utanç ve kaygının insan hayatını çok fazla olumsuz etkileyeceğini ve ölüme kadar sürükleyebileceğini anlatıyor.

Utanç ve utancın verdiği olumsuzluklar.


📙 Korku Kitabının Arka Kapağı

"Rahat ve korunaklı bir yaşam süren saygın kadın, sekiz yıllık evliliğinden sıkılmış, burjuva dünyasının kozasından çıkarak kendini genç bir piyanistin kollarına atmıştır. Ancak bu gizli ilişkiden haberdar olan şantajcının ansızın zuhur etmesiyle, hayatında yeni farkına vardığı bütün güzellikleri yitime tehlikesiyle karşı karşıya kalır ve kahredici bir korkunun pençesine düşer.

Korku, insanı bilinçdışına itilmiş utanç verici deneyimlerden, bastırılmış pişmanlıklardan özgürleştirebilecek güçte bir yapıt."


📝 Korku Kitap Alıntıları

"Korku cezadan çok daha fazla ürkütücüdür,çünkü ceza kestirilebilir bir şeydir,ancak korku belirsizdir ve o gerginlik sonsuz bir dehşet duygusu yaratır."
Korku - Stefan Zweig


"O da her kadın gibi kendini büyük tutkulara layık görüyor, ama bunu göze alma cesaretini gösteremiyordu, oysa maceranın gerçek bedeli tehlikeye atılabilmektir."
Korku - Stefan Zweig


"Böylesine yakın ve sonsuz derecede uzak!"
Korku - Stefan Zweig


"Aslında ona kanı kaynamış ya da bir şeyler hissetmiş değildi, bedenini onun bedenine yaklaştıran tek şey kafalarının uyuşmuş olmasıydı."
Korku - Stefan Zweig


"Tıpkı bunaltıcı sıcak ya da fırtına kadar, havanın durgunluğu da insanı rahatsız edebilir, aynı şekilde ılımlı bir mutluluk da mutsuzluk kadar kışkırtıcı olabilir."
Korku - Stefan Zweig

Yorum Gönder

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın