beyaz-dis-kitap-inceleme-yorum-konusu-karakterleri

Beyaz Diş, Jack London 'ın anlatımıyla lezzetli mi lezzetli bir hikayeye sahip. Lezzetli diyorum okurken resmen damağıma lezzeti geldi.

Öyle güzel betimlemelerle süslenmiş ki hiç yormadan okunuyor. Hatta okunmuyor sanki 4k ultra hd film izleniyor gibiydi.

Vahşi doğanın zorbalığı, insanların kötülüğü ve açlık gibi zorluklarla mücadele eden Beyaz Diş'in, sevgiye kavuşmasının sonucunda sıcacık bir hikayeye eşlik ediyoruz. Sevginin nasıl bir iyileştirme gücü olduğunu apaçık sergiliyor bizlere Jack London.

Açlık, hayatta kalma, yaşama sanatı, zorbalık, nefret, sevgi ve İnsanların dünyasını bir köpeğin gözünden görmek. Beyaz Diş bu temaları barındıran muhteşem bir eser.



Beyaz Diş Kitap İnceleme

1876 San Francisco doğumlu Jack London, 1906'da ikinci romanı olan Beyaz Diş 'i okurlara sunmuştur.

Yazar: Jack London
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Çeviri: Levent Cinemre
Sayfa Sayısı: 258
Türü: Roman

Beyaz Diş Konusu

Beyaz Diş isimli bir yavru melez kurt köpeğinin, doğumundan yetişkinlik evresine kadar olan yaşamını anlatmaktadır. Önce vahşi doğada hayatta kalmasını öğreniyor, ardından insanlarla tanışıyor ve onların boyunduruğu altına giriyor.

İnsanların acımasız işkencelerine ve kötülüklerine maruz kalmasına rağmen onlardan kopamıyor. Çünkü dışarıda yani vahşi doğadaki açlık, insanların kötülüğünden daha büyük bir zorbalık olarak karşısına çıkıyor.

Beyaz Diş, çok zeki bir kurt olduğu için insan kurallarını çabuk öğreniyor ve onlara kolay ayak uydurabiliyor. Ancak hayatı boyunca hiç sevgi görmüyor ve yapması gereken görevlerini yerine getiriyor. Türlü kötülüklere, zorbalıklara hatta işkencelere maruz kalıyor. Bu yapılanlar onu nefret dolu bir hayvana çeviriyor.

Tek amacı hayatta kalmak olan Beyaz Diş'in sevgiyi tanıması ve hayatının bambaşka bir şekle bürünmesi uzun zaman alıyor.


Beyaz Diş Karakterler

Beyaz Diş: Baş karakter. Melez bir vahşi kurt.

Kische: Beyaz Diş'in annesi. Evcil bir kurt köpeği.

Tek Göz: Beyaz Diş'in babası. Vahşi bir yaban kurdu.

Boz Kunduz: Beyaz Diş'in ilk insan sahibi.

Güzel Smith: Beyaz Diş'in ikinci sahibi ve onu sürekli dövüştüren kişi.

Scott: Beyaz Diş'in son sahibi. Sevginin iyileştirme gücü.



Beyaz Diş Arka Kapak

Jack London'ın ıssız diyarı, yaban buz kalpli Kuzey Toprakları'ndaki hayatı konu edindiği ikinci romanı Beyaz Diş'tir. Vahşetin Çağrısı'na kendini bırakmış bir annenin yavrusu Beyaz Diş'in diyarıdır anlatılan. Onun hayranlık uyandırıcı zekası ve içgüdleriyle kendini varedişinin ve "insan tanrıların"ın yaşamına geri dönüşünün enfes hikayesi…

Beyaz Diş Kitap Alıntıları

Birlikte avlanıp avlarını birlikte yere indirdikleri, birlikte açlık çektikleri günler unutulmuş, geçmişte kalmıştı artık. Şu anda önlerindeki mesele aşktı ve aşk, yiyecek bulmaktan daha amansız, daha acımasız bir meseleydi.

Beyaz Diş’in hamuru, olduğu şey haline gelene kadar böyle biçimlendi ; aksi ve yalnız, sevgisiz ve acımasız, bütün türünün düşmanı bir köpek…

İnsan yenildiğini düşünürse, yarı yarıya öyle sayılır.

Varoluşuna en mükemmel anlamını ancak bu şekilde verebilirdi çünkü hayat, ne yapmak için donanımlıysa, en çok onu yaparken zirvesine ulaşır.

Onsuz yaşamayı öğrenmişti. Onun anlamını unutmuştu.

Yorum Gönder

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın