Stefan Zweig - Ay Işığı Sokağı Kitap
Trajik sonla biten 5 farklı öyküye sahip Ay Işığı Sokağı’nı okuduktan sonra, Stefan Zweig’in neden intihar ettiğini birazda olsan anlıyorum.

Bu tür psikolojik hisleri içinde barındıran bir insanın yaşama daha fazla katlanması beklenemezdi. Bu benim görüşüm. Bu görüşe bakarak bu yüzden intihar etti diyemeyiz elbette. Kim bilir.

Ay Işığı Sokağı, içinde 5 farklı öyküye sahip. Beni en çok etkileyen 2. öykü olan Leporella oldu. Hikayelerin hepsi trajik bir sonla bitiyor.

Yaşam ve Ölüm arasındaki ince çizgiyi belki ufak bir tebessüm yada birazcık ilgi vererek belirleyebiliriz. Hayatımızda karşılaştığımız sıradan görünen insanların iç dünyalarında kopan fırtınaları bizler bilemiyoruz. Ancak bu fırtınaları birazda olsa vereceğimiz ilgiyle hafifletebiliriz.

İşte bu kitap önemsiz gibi görünen şeylerin aslında bir başkası için hayatına mal olacak şekilde önemli olduğunu bizlere anlatmak istemiş.

Aynı şekilde buhran dönemlerimizde aldığımız destekler bizi canlı tutabiliyor.

💭 Ay Işığı Sokağı Konusu

İçinde 5 farklı öykü olduğu için sırasıyla her bir öykünün konularına geçelim.

 1-  Ay Işığı Sokağı

Kitabın adını almış olduğu öyküde, kahramanımızın treni gecikmiş ve beklerken kendine bir arkadaş aramasıyla yaşadığı bir olayı anlatıyor.

 2-  Leporella

Ben en çok etkileyen hikaye bu oldu. Evlilik dışı dünyaya gelen köylü bir kadının, şehirde bir evde hizmetçilik yaptığı evin patronu olan adama duyduğu hayranlığı anlatıyor.

 3-  Nişan

Fransa ve İspanya savaşında bir albayın birliğinden herkes ölüyor ve albay ormanda tek başına yaşam mücadelesi veriyor. Ancak sonu yine trajik bir sonla bitiyor.

 4-  Leman Gölü Kıyısında Olay

Rus bir askerin savaş için başka topraklara sürüldüğü ve evine dönmek için verdiği mücadeleyi konu almaktadır

 5-  Avare

Yaşının büyük olmasına rağmen liseyi bitiremeyen bir öğrencinin öğretmeni tarafından uğradığı zorbalığa katlanamamasını konu edinmiş.
  • Kitabın adı: Ay Işığı Sokağı
  • Yazar: Stefan Zweig
  • Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
  • Sayfa: 74
  • Çeviri: Regaip Minareci

📋 Ay Işığı Sokağı Kitap Alıntıları

“İnsanlar beni anlamıyorlar, ben de onları anlamıyorum.”

“Ben sadece kitaplarla başbaşa kalacağım, gezintiler yapacağım, hayaller kuracağım, rahatsız edilmeden uzun uzun uyuyacağım.”

“Mutlu olup olmadığını kimse bilmiyordu, belki kendi bile bilmiyordu..."

“Ne şehri hissediyordum, ne de sokağı, ne sokağın adını, ne de kendi adımı. Sadece burada yabancı olduğumu hissediyordum.”

Yorum Gönder

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın