Çok güzel bir kitap okudum. Covid dönemlerinde okusaydım belki çok daha iyi olabilirdi diyorum. Jack London, “Kızıl Veba” eseri ile beni mest etti. İnsanlığın tekrar başa sarmasını, avcı toplayıcılık dönemlerine geri dönmesini ve bu başa sarmanın bir veba ile nasıl gerçekleştiğini çok güzel anlatılmış hep gülen adam Jack London.


Yaşlı Smith 2070 li yıllarda 3 ilkel torununu karşısına alır ve kızıl veba hastalığının nasıl milyarlarca insanı öldürdüğünü ve teknolojinin, bilimin nasıl bir anda yok olup bittiğini anlatır. Hastalık bundan 60 yıl önce başlamıştır. Kızıl Veba, yaşlı adamın anısını konu alsada 2070 yıllarına da ara sıra göz kırpar.

İşin ilginç tarafı kuşak çatışması. Şimdi bizim hayatımızda kuşak çatışması, dedelerimiz eski kafalı ve bilimden bi haberdir. Buna sinirleniriz bazen. Ancak Kızıl Veba’da yaşlı dede torunlarından kat kat daha bilgili. Bilimi ve teknolojiyi iyi bilen birisi. Görgü kurallarını bilen birisi. Ancak torunlar mağara adamı misali ne görgüyü, ne sayı saymayı, ne alfabeyi, ne de teknoloji bilmiyorlar. İnsanlık tamamen başa sarmış ve herşeyin baştan tekrar icat edilmesi gerekiyor.

Ey insanoğlu ne oldum deme ne olacağım de. İşte bu atasözü bu kitapla birebir uyum içinde. Kızıl Veba ’nın kısa olması ve Jack London’un mükemmel anlatımıyla bir çırpıda bitecek kitap. Ayrıca heyecanlı bir anlatıma sahip. O nedenle bu kitabı okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.
  • Kitabın Adı: Kızıl Veba
  • Yazar: Jack London
  • Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
  • Sayfa Sayısı: 72
  • Türü: Edebiyat - Roman
  • Çeviri: Levent Cinemre

Kızıl Veba Alıntılar

“Toprağıyla, deniziyle, göğüyle bütün gezegene hâkim olan, kendisini tanrı yerine koyan bizler…”

“Geçici düzenler köpükler gibi uçar gider.”

"Uygarlık çöküyor ve artık herkes kendisi için yaşıyordu."

"Ne fark ederdi ki zaten? Herkes ölüyordu nasıl olsa; iyisi de kötüsü de, güçlüsü de zayıfı da, hayata dört elle sarılanı da yaşamı aşağılayanı da…"

Jack London Kimdir?

Jack London, 1876'da San Francisco'da doğdu. Kendi kendini eğitti ve altın arayışına katıldıktan sonra yazarlık kariyerine yöneldi. Martin Eden'de anlattığı gibi, olağanüstü çaba harcayarak Kurt Kanı gibi eserleriyle büyük başarı elde etti. 1916'da California'da vefat etti, eserleri ABD'nin en çok kazanan yazarlarından biri oldu.

Yorum Gönder

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın