Kuyucaklı Yusuf Kitabı Ne Anlatıyor
Sabahattin Ali’nin roman türünde yazdığı ilk eseri olan “Kuyucaklı Yusuf” ile karşınızdayım. Okurken boğazımı düğüm düğüm eden bu eseri yıllar önce okumuştum. O zamanlar blog tutmadığım için sıcağı sıcağına kitap hakkında bir şeyler yazmadım. Neyse hadi şimdi Kuyucaklı Yusuf kitabına bir göz atalım.

📙Kuyucaklı Yusuf Ne Anlatıyor?

Kitap, baş karakteri Yusuf'un yaşam serüvenini ve onun etrafında gelişen olayları ele alır. Yusuf'un aşk, tutku, toplumsal normlar ve adaletle ilgili karşılaştığı zorlukları anlatan bu kitap, aynı zamanda dönemin toplumsal sorunlarına ve insan ilişkilerine eleştirel bir bakış sunar.


Ailesini kaybeden Yusuf’u bir Kaymakam evlatlık edinir. Kaymakamın karısı Yusuf’u sevmez. Kaymakamın küçük kızı ile Yusuf, ilerleyen dönemlerde aşk yaşarlar. Bu aşka karşı çıkanlar olur elbet. Daha fazla konusundan bahsetmek istemiyorum. Spoiler vermeyeceğim. 🙃 Okuyun kendiniz görün. Ama kesinlikle Kuyucaklı Yusuf’u okuyun pişman olmazsınız.
  • Yazar: Sabahattin Ali
  • Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
  • Sayfa Sayısı: 224
  • Türü: Edebiyat - Roman

📝Kuyucaklı Yusuf Kitap Alıntıları

“Varlığı büyük boşlukları dolduracak mahiyette değildi; fakat yokluğu müthişti.”

"Hiç geçmeyen, hiç unutulmayan şeyler de var, beyefendi! Ölünceye kadar insanın sırtından atamayacağı şeyler de var."

"O gelmez artık!"
" Nereden biliyorsun "
" Gidişinden belliydi !"

“Anası onu gezmeye götürürken bir saat saçlarını düzeltmeye uğraştığı halde, ne anasının, ne babasının aklına bu kafanın içi ile de bir parça meşgul olmak düşüncesi gelmemişti.”

“Böylece küçük Yusuf, bir sur harabesi üzerinde çıkan bir yabani incir ağacı gibi, biraz sıkıntılı ve şekilsiz, fakat serbest ve istediği gibi, büyüyor, gelişiyordu.”

Yorum Gönder

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın