kısa kitap tavsiyesi

İster okumaya yeni başlayan birisi olun isterseniz sıkı bir kitap kurdu. Aşağıdaki vermiş olduğum 100 sayfa altı kısa kitapları bir oturuşta bitirebilirsiniz.

Hepside birbirinden güzel ve akıcı. Okunması gereken kısa kitaplar arasında yer almaktadır.

Kısa kitap olmalarına rağmen etkileyici, öğretici ve sürükleyici. Asla pişman olmayacağınız kısa kitap tavsiyelerimle sizleri başbaşa bırakıyorum.

100 Sayfa Altı Kısa Kitap Tavsiyesi


Uzun kitapları okumakta zorlananlar için iyi bir başlangıç olan bu kısa kitapları kesinlikle okumanızı şiddetle öneriyorum.

Okuma alışkanlığı geliştirmenize büyük katkı sağlayacaklardır.

1- Ermiş - Halil Cibran

Yüz sayfadan daha kısa kitaplar ve öneri
 • Sayfa Sayısı: 64
 • Türü: Hikaye
 • Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Kitabın Konusu

El Mustafa, Ermiş adlı eserde, Orphalese şehrinde on iki yıl kalan bir kâhin olarak tanıtılır. Ancak evine dönüş yolunda halk tarafından durdurulur ve bu duruşma sırasında ana karakter ile şehir halkı arasında insanlık ve hayatın genel durumu hakkında derinlemesine bir konuşma geçer.

2- Satranç - Stefan Zweig

Kısa kitap tavisyeleri
 • Sayfa Sayısı: 64
 • Türü: Roman
 • Yayınevi: İş Bankası Kültür Yahınları
Kitabın Konusu

New York'tan Buenos Aires'e seyahat eden bir yolcu gemisinde, bir milyoner ile dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic arasında satranç oyunu için bir parti düzenlenir. İzleyiciler arasında bulunan Avusturyalı göçmen Dr. B., oyun sırasında kendini tutamayıp oyuna karışır ve sonrasında şampiyonla karşılaşması önerilir. Gestapo tarafından tutuklanan ve uzun süre bir otel odasında hapsedilen Dr. B., bir gün rastlantı sonucu eline geçen bir satranç kitabıyla oyunun inceliklerini öğrenir. Satranç tahtası ve taşları olmamasına rağmen, ekmek parçalarıyla taşlar yaparak ve zihninde oynayarak satranç ustası olur. Ancak bu tutkusu onu sinir krizine ve beyin ateşine sürükler. Tedavi gördükten sonra serbest bırakılır. Yirmi yıl sonra, gemide şampiyonla oynadığı oyunu şaşırtıcı bir şekilde kazanır. Rövanş için heyecanlanır ve beklenmedik bir sonla karşılaşır. Stefan Zweig'ın yoğun ve gerilim dolu romanı Satranç, kurgusu ve karakterlerinin derinliğiyle okuyucuyu etkisi altına alır.


3- Kızıl Veba - Jack London

Kısa ve sürükleyici kitap tavsiyeleri
 • Sayfa Sayısı: 72
 • Türü: Bilim Kurgu - Roman
 • Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Kitabın Konusu

Jack London'ın Kızıl Veba adlı eseri, 1912'de İngiltere'de London Magazine'de yayımlanmaya başladı ve kıyamet sonrası edebiyatın öncülerinden biri olarak kabul edilir. Yazar, çağının göz alıcı nüfus, bilim ve teknoloji ilerlemeleri ve ekonomik büyümesi karşısında uygarlığın kırılganlığını vurgular. Kitap, şehirlerin ve kırların ıssızlaşmasını ve nüfus, bilgi, üretim ve hatta dilin kaybını, eski bir profesörün gözünden yeni insanlığa aktarır. Ancak soru şudur: Yeni insanlık bu uyarıları dinleyecek midir? Kızıl Veba, 20. yüzyılın başından 2010'lara kadar uzanan bir bakış açısına sahiptir ve günümüzde hala canlı bir eleştiri sunar.

4- Mutlu Olma Sanatı - Arthur Schopenhauer

100 sayfa ve daha kısa kitaplar
 • Sayfa Sayısı: 56
 • Türü: Kişisel Gelişim
 • Yayınevi: Can
Kitabın Konusu

Schopenhauer'in radikal kötümserliği, mutluluğu felsefesiyle bağdaştırmaya çalışan çabaları engeller. Ona göre, insanlar arasında en mutsuzu insandır ve dünyadaki her türlü kötülüğün kaynağı olan irade, acı ve mutsuzluğun yaygın olduğu bir dünyada varlığını sürdürür. Schopenhauer'un Mutlu Olma Sanatı adlı eseri, dünya görüşüne meydan okur ve yaşadığımız dünyayı en kötüsü olarak kabul eder. Bu küçük kitap, pratik bir felsefe sunarak mutluluğa ulaşma çabalarını destekler.

5- Franz Kafka - Dönüşüm

En kısa kitaplar - kısa kitap önerileri
 • Sayfa Sayısı: 80
 • Türü: Roman
 • Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Kitabın Konusu

Kafka'nın 1915 yılında yayımlanan Dönüşüm adlı eseri, yazarın anlatım yeteneğinin zirvesini temsil eder. Küçük burjuva çevrelerindeki aile ilişkilerini detaylı bir şekilde ele alırken, toplumun kalıplaşmış yapısına karşı başkaldıran bireyin trajedisini etkileyici bir şekilde ortaya koyar. Gregor Samsa'nın bir böceğe dönüşmesi, toplumun eleştirisini ve dışlanmışlığını simgeler. Elias Canetti tarafından en yetkin anlatım örneği olarak nitelenen bu eser, Kafka'nın en etkileyici yapıtları arasında yer alır ve Ahmet Cemal tarafından yeni bir çeviriyle sunulmuştur.


6- Korku - Stefan Zweig

100 sayfa altı kısa kitap tavsiyesi
 • Sayfa Sayısı: 80
 • Türü: Roman
 • Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Kitabın Konusu

Huzurlu ve güvende hisseden saygın bir kadın, sekiz yıllık evliliğinden bıkmış ve sıkıcı burjuva yaşamından kaçarak kendini genç bir piyanistin kollarına atmıştır. Ancak bu gizli ilişkiden haberdar olan bir şantajcı ansızın ortaya çıkınca, yeni keşfettiği tüm güzellikleri kaybetme korkusuyla karşı karşıya kalır ve yıkıcı bir korkuyla başa çıkmak zorunda kalır. Korku, insanı bilinçdışında bastırılmış deneyimlerden ve pişmanlıklardan özgürleştirebilecek güçte bir eserdir.

Vermiş olduğum kısa kitap önerilerimi hemen temin edin ve kitapların büyülü dünyasına girin.

Yorum Gönder

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın