İnsanların sadece yazarak milyonlar kazandığını bilmek günümüzde hala oldukça şaşırtıcı bir durum olarak görünüyor. Çünkü video içeriklerin çoğalmasıyla okumak geri planda kaldı. 

dunyanın en zengin 10 yazari

Milyonlarca dolarlık yazı yazmanın prestijine elbette çok az kişi ulaşabilmiştir. Ama yazarak para kazanmanın en güzel yönü tek ihtiyacımızın kalem defter yada bir klavye olmasıdır. Komik gibi gelsede evet sadece bir kalem defterle milyonlar kazananlar var. 

Ama iş sadece kalem defterle bitmiyor. Kelemle deftere ne aktarabildiğiniz önemli. Milyonlarca dolar kazanmak kulağa hoş gelsede,  bu paraları kazanan yazarlar bir gecede zengin olmadılar. Yazmak zahmetli ve emek gerektiren bir iştir.

Bu yazıda, 2022'de dünyanın en zengin 10 yazarına bakacağız . Bu kişilerden bazılarının kim olduğunu merak ediyorsunuz. Dünya'nın en popüler gruplarında yer almıyorlar  ama kesinlikle çalışmalarının çoğu onlara milyonlarca dolar kazandıracak kadar popüler olmuştur. Elbette hepimizin aklına gelen ünlü yazarlardan biri, Harry Potter'dan Jk Rowling. Ama dünyanın en zengin yazarı olarak bir numarada yer alıyor mu? Yoksa yazarını bilmediğimiz Harry Potter'dan daha başarılı bir kitap mı var? Tüm bunlar ve çok daha fazlası, yazının devamında sizlerle paylaştım.

2022 Yılında Dünyanın En Çok Para Kazanan Yazarları

İşte dünyanın en çok satan yazarları

Dan Brown - Net değer - 165 Milyon Dolar

Dean Koontz - Net değer - 185 Milyon Dolar

Jeffrey Archer - Net değer - 198 Milyon Dolar

John Grisham - Net değer - 357 Milyon Dolar

Danielle Steel - Net değer - 366 Milyon Dolar

Nora Roberts - Net değer - 400 Milyon Dolar

Stephen King - Net değer - 405 Milyon Dolar

Paulo Coelho - Net değer - 512 Milyon Dolar

James Patterson - Net değer - 795 Milyon Dolar

JK Rowling - Net değer - 1,06 Milyar Dolar

Dünyanın En Zengin (En Çok Para Kazanan) 10 Yazarı

 10  Dan Brown - Net değer - 165 Milyon Dolar

Listenin 10. sırasında, sanat, kriptografi ve komplo temalarını besleyen sürükleyici romanlarıyla ünlü Amerikalı yazar Dan Brown bulunuyor. Kitaplarının dünya çapında 200 milyondan fazla kopyası var. Dan Brown dünyanın en zengin yazarları arasında yer alıyor.

Dan, her zaman yeşil kalan romanı “Da Vinci Şifresi”nden sonra ün kazandı. Tom Hanks'in oyunculuğunu yaptığı romandan bir film yapıldı. “Melekler ve Şeytanlar” ve “Dijital Kale”, yazarımıza daha fazla servet kazandıran diğer ünlü kitaplarıdır.

 9  Dean Koontz - Net değer - 185 Milyon Dolar

Listede 9. sırada başka bir Amerikalı yazar Dean Koontz var. Sürükleyici gerilim romanları yazmasıyla tanınır. Dean'in eserleri Orange County'de bulunmaktadır. Korku, hiciv, gizem ve bilim kurgu gibi temaları ele alıyor. Dean bugüne kadar 38 dile çevrilmiş 105 roman yayınladı. Dean'in bazı harika eserleri arasında “Şeytan Tohumu”, “İzleyiciler”, “Korkunun Yüzü” ve “Yıldırım” sayılabilir. Dean, 2020'de "Başka Yerde" adlı başka bir çok satan kitabı yayınladı. Dean aynı zamanda 2022'de dünyanın en zengin yazarları arasında yer alıyor .

 8  Jeffrey Archer - Net değer - 198 Milyon Dolar

Jeffrey Archer 1940 doğumlu en iyi İngiliz romancılardan biri olarak bilinir. Aynı zamanda eski bir politikacıdır. Jeffrey, Oxford Üniversitesi'nden mezun oldu ve hemen siyasete başladı, ancak bir mali skandaldan sonra istifa etmek zorunda kaldı. Daha sonra Jeffrey, borcunu ödemek için çok para kazandığı ilk romanı Not a Penny More'u yayınladı.


Archer, 2022 yılında dünyanın en zengin yazarları arasında yer alıyor . Başarılı olduğu ilk romanın ardından Jeffrey, “Prison Diaries”, “Nothing Ventured” ve ona bir servet kazandıran daha pek çok  kitap yazmaya devam etti.

 7  John Grisham - Net değer - 357 Milyon Dolar

Listemizin 7. sırasında yer alan John Grisham, eserleri ağırlıklı olarak suç-gerilim üzerine kurulu ve en iyi eserleri arasında “A Time to Kill”, “The Firm” ve “The Pelican Brief” yer alıyor, Missouri Üniversitesi'nden mezun olan John, hukuk okumuştur ve 1984 Temsilciler Meclisi'ne atanmuştır. Romanları, Güney Amerika'daki eserleriyle, yasal ve siyasi geçmişinden büyük ölçüde ilham alıyor. John Grisham, 2022'de dünyanın en zengin yazarları arasında yer alıyor.

 6  Danielle Steel - Net değer - 366 Milyon Dolar

Danielle Steel, kırk yıldır çok satan kitaplar yazdı ve dünya çapında 800 milyondan fazla sattı. Steel, çocukken rahibe olmayı hayal etti ama sonunda yazmaya başladı. Steel, 1973'te ilk çalışması "Eve Gidiyor"u yayınladıktan sonra, ana türü romantizm olan 90'dan fazla roman yayınlamaya devam etti ve Guinness Rekorlar Kitabı tarafından yaşayan en çok satan yazar seçildi.

 5  Nora Roberts - Net değer - 400 Milyon Dolar

Listemizde 5. sırada 215'ten fazla çok satan romanın yazarı Nora Roberts var. 1950 doğumlu Nora, esas olarak romantizm türü hakkında yazıyor. Eserleri 12'den fazla dilde 500 milyondan fazla satarak, Romance Writers of America Onur Listesi'ne giren ilk yazar olarak bilinir. Roberts, “Ölümde Çıplak”, “Tanık” ve “Beyaz Vizyon” gibi en büyük eserleriyle tüm yazarlık kariyeri boyunca yılda en az bir kitap yayınlamasını sağlayan 2022'de dünyanın en zengin yazarları arasında yer alan bir yazardır.

 4  Stephen King - Net değer - 405 Milyon Dolar

Listede 4'üncü, yaşayan en yetkin yazarlardan biri, Stephen King şüphesiz korku romanlarının kralı ve 2022'de 400 milyon dolarlık devasa bir tahmini Net değere sahip. 350 milyondan fazla kopya ile altı kurgu dışı kitabın yanı sıra 58 roman yayınladığı biliniyor. En iyi eserlerinden bazıları “Carrie”, “The Shining”, “It” ve “Shawshank Redemption”dur. Kitaplarının çoğu, filme çekildikten sonra gişe rekorları kırıyor.

 3  Paulo Coelho - Net değer - 512 Milyon Dolar

Listede üçüncü sırada yer alan Brezilyalı yazar Paulo Coelho, 12'den fazla dilde 65 milyonun üzerinde satışıyla “Simyacı” adlı romanıyla tanınır. Rio de Janeiro'da doğdu, diğer birçok mesleği denedikten sonra 39 yaşında bir yazar oldu. Coelho 26 kitap yazdı ve ardından siyasi görüşleri nedeniyle hapse atıldı. Paulo 2022'de dünyanın en zengin yazarlarından biri .

 2  James Patterson - Net değer - 795 Milyon Dolar

Gerilim filmlerinin kralı olarak bilinen James Patterson, psikolog Alex Cross'un yer aldığı heyecan verici dizinin yazarıdır. 1947'de New York'ta doğdu, en çok satanlarından bazıları “Örümcek”, “Mary, Mary” ve “Cross My Heart”. Birden çok türün yazarı olan James romanlarının heycan dolu ve hızlı hızlı sayfalar çevirlidiği herkes tarafından bilinir.

 1  JK Rowling - Net değer - 1,06 Milyar Dolar

2022'de 1.06 Milyar Dolarlık devasa net değeri olan dünyanın en zengin yazarı JK Rowling'dir . Şu anda, çoğunlukla her zaman yeşil kalan Harry Potter romanı yazması nedeniyle dünyanın en zengin yazarı olarak biliniyor. Rowling, Manchester ve Londra arasında gecikmeli bir trenden indiğinde  aslında sihirbazlık okulu fikriyle inmişti. “Harry Potter ve Felsefe Taşı” birçok yayıncı tarafından reddedilmesine rağmen 1997'de yayınlandı. Bir yıl sonra kitap en çok satanlar arasına girdi. Romanın başarısıyla birlikte Daniel Radcliffe ve Emma Watson'ı yıldızlara çeviren gişe filmi Harry Potter dünyayı sallamktadır. Rowling o zamandan beri yetişkinler için çok satan birçok roman yayınladı.

Bu yazımıda beğenebilirsiniz - Dubai'de yaşayan en zengin 10 kişi