Kişisel gelişim kitapları dururken, edebi eser okumanın faydası var mıdır? Kurgu - roman gibi kitaplar okumak bana ne gibi fayda sağlar?

Edebi eser okuyup derinine inemeyenler bu gibi soruları sormakta haklılar tabi. 

Kişisel Gelişim Kitapları Mı? Roman - Kurgu Kitaplar Mı?


Kurgu kitap okumanın faydaları

Buradaki amacım asla kişisel gelişim kitaplarını kötülemek olmayacak. Ancak, edebi eserlerin neden okunması gerektiğini açıklamak istiyorum.


Kişisel gelişim kitapları okuruna direktifler verir. "Şunu bu şekilde yap, onu şu şekilde yap" gibi. Bu direktifler nedeniyle tıpkı nasihat alan bir çocuğun sıkıldığı gibi sıkılırız. Kitabı okuması bir hayli zorlaşır ve hatta belli bir süre sonra yarıda bırakma eğilimine bile gidebiliriz.


Ancak edebi eserler, kurgu roman tarzı kitaplar kişisel gelişim hakkındaki bir konuyu, bir olaya, zamana, mekana ve kişilere bağlayarak sıkıcılıktan kurtarır. Eğer ki okuduğunuz eserin ana fikrini, vermek istediği mesajı alırsanız, romanlar da birer kişisel gelişim kitabına dönüşür. 
Bunu basit bir örnekle açıklamaya çalışayım.


Bir çocuk, bir anne ve bir sıcak soba düşünün. Anne kişisel gelişim kitabı olsun. Çocuk okur olsun. Soba ise hayat olsun. 


Anne çocuğuna, "sobaya dokunma yanarsın" desin. Sizce çocuk yanmanın ne olduğu henüz bilmediği için annenin dediğini uygular mı? Kesinlikle hayır.


Çünkü çocuk, deneyimlemeden bunu öğrenemez. O acı hissi kendinde hissetmesi gerekir. İşte o acı his edebi eserlerdir. Romanlar, sobaya dokundurmadan o acı hissi yaşatır. Tıpkı yeni bir deneyim kazanmış gibi gelişiriz.


Yani bir romanı okurken yaşanılan olayları acısıyla, tatlısıyla, sevinciyle, hüznüyle hissederiz. Bu olayların arkasındaki ana fikri bulunca kendimizi geliştirmiş oluyoruz. Bu nedenle edebi kaygı güden eserler aslında birer kişisel gelişim kitabıdır. 


Kişisel gelişim kitapları nasihat verirken, kurgu kitaplar olayı içimizde yaşatır ve daha çok etkisi altında bırakır. 


Örneğin,


Simyacı adlı eser bize ne anlatır? Kendini bulma ve içindeki sese kulak verip her ne olursa olsun tutkunun peşinden gitmeyi anlatır. Bunu kişisel gelişim kitabında okusaydınız bu kadar zevk alabilir miydiniz? Tabiki hayır. Şunu yapın, bunu yapın gibi direktiflerle dolu olacaktı. Ama, bu konuyu kurguya bağlayıp anlatınca, Simyacı gibi harika eserler ortaya çıkıyor.
Kurgu Roman Okumanın Faydaları


Sadece yukarıda bahsettiğim faydası yok elbette. Aşağıda vereceğim roman okumanın faydalarının bazıları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kurgu kitap okumanın onlarca faydası var. Bunlardan bazıları şunlar:


 • Empati yeteneğimiz gelişir
 • Sosyal davranışımız değişir
 • Kelime daracığımız artar
 • Diksiyonumuz düzelir
 • Konuşma üslubumuz güzelleşir
 • Farkındalığımız artar
 • Zihinsel yeteneğimiz gelişir
 • Karmaşık durumları kontrol edebilmemizi sağlar
 • Stresi azaltmamıza yardımcı olur
 • Uyumamıza yardımcı olur
 • Odaklanma sorununu çözer
 • Hayal kurma yeteneğimiz gelişir
 • Roman okumak yalnızlığımıza iyi gelir


Kurgu romanların daha aklıma gelmeyen nice faydaları vardır. Siz kulak asmayın "kurgu kitapların faydası olmaz" diyenlere. Çünkü etrafımda çok duydum bu sözleri. En iyi kişisel gelişim kitapları bize deneyimi tattıran kitaplardır. Bu nedenle kurgu roman okumak bizi daha çok geliştirir. Yorum Gönder

- Üye Olmadan Anonim Yorum Yapabilirsiniz
- Google Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz
- Lütfen Yorumlara Link Bırakmayın